Fiatalokra leselkedő veszélyek

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Sokéves tapasztalat, hogy bizonyos helyzetekben a fiatalok egyáltalán nem mérik fel cselekedeteik súlyát, nem foglalkoznak azok következményeivel, nem érzik, hol a határ a diákcsíny és a jogsértés között. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság a következő bűnmegelőzési tanácsokra hívja fel a figyelmet.

Az erőszakos, olykor előre megtervezett cselekményeikkel a diákok akár komolyabb sérülést, különböző típusú (testi, lelki) fájdalmat okozhatnak és bűncselekmény elkövetőjévé is válhatnak.
Iskolai erőszakról beszélünk, ha az ilyen jellegű agresszív fellépés például diák-diák vagy diák-iskolai dolgozó között történik (bármely fél is követi el a jogsértést). Ez megvalósulhat szóbeli, fizikai, illetőleg lelki bántalmazás formájában. Az ilyen jellegű cselekedetekkel különféle bűncselekmények valósulhatnak meg: például zaklatás, zsarolás, közfeladatot ellátó személy elleni erőszak, közveszéllyel fenyegetés, a testi sértések különböző fajtái, rablás, garázdaság, vagyon elleni bűncselekmények. Ezek elkövetése pedig komoly következményekkel jár.
Fontos, hogy a diákok tisztában legyenek tetteik súlyával, hiszen egy-egy ilyen eset akár hosszú távon is befolyásolhatja valakinek az életét - legyen az elkövető, áldozat vagy egyéb résztvevő. Itt kell hangsúlyozni, hogy bizonyos súlyos bűncselekmények elkövetése (például emberölés, életveszélyt vagy halált okozó testi sértés, rablás, kifosztás minősített esetei) már 12 éves kortól szankcionálható.

Fontos, hogy a fiatalok életének felnőtt szereplői viszonylag korai életszakaszban kezdjék el a felvilágosítást, tájékoztatást. Ehhez kérhetnek szakmai, például rendőri segítséget is. A rendőrségnek több olyan országos és helyi programja is van, amely ehhez támogatást ad. Ilyen például az általános iskolai D.A.D.A. és a középiskolai Ellen-Szer program, az Iskolai bűnmegelőzési tanácsadói hálózat, vagy a Szegeden kifejlesztett Kék tér program. Fontos, hogy az iskolák érdeklődjenek, kérjenek tájékoztatót ezekről a lehetőségekről.


Néhány fontos megelőzési tanács:
•             A szülők ismerjék gyermekük barátait, tudják, kikkel vannak egy társaságban, legyen meg azok elérhetősége, lakcíme.
•             A rendszeres sportolás segít levezetni a feszültséget.
•             Meg kell tudni különböztetni a jó heccet a bűncselekménytől! Erre fel kell készíteni a fiatalokat!
•             Nem csak saját biztonságukért, társaik testi épségéért is felelősek!
•             Baj esetén a legkisebbek is tudják, hogy kit kell értesíteni, hogy honnan kérhetnek segítséget!

<< Vissza az előző oldalra