Ilyen még nem volt: április 12. a Bűnmegelőzés Napja

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Építészeti bűnmegelőzési fórumot tartottak.

A bűnmegelőzést Magyarországon a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiáról szóló határozat emelte a kiemelten fontos feladatok sorába. A stratégia végrehajtásával a kormány a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsot bízta meg, amely a területen tevékenykedő civil és kormányzati szervezetekkel szoros együttműködésben dolgozik a cél megvalósításán.

A széleskörű együttműködés elsősorban a települések biztonsági problémáira, a fiatalok felvilágosítására, az áldozattá válás megelőzésére, az áldozatsegítésre és az elkövetők reintegrációjára fókuszál. A napról napra bővülő szövetség azért dolgozik, hogy mindannyian egy biztonságosabb holnapra ébredjünk.

A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsot a Kormány 2011. április 12-én alakította meg, ezt a napot idén először a bűnmegelőzés napjaként ünnepeljük. A bűnmegelőzés napján a közös erőfeszítés, a széleskörű összefogás fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet.

A Jász-Nagykun Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya  egy fórummal szerette volna bemutatni a közvetlen környezetükben folyó munkát, és egy napra a bűnmegelőzésre kívánták a figyelmet irányítani.

A szervezők a Bűnmegelőzés Napja keretében az építészeti bűnmegelőzés címmel fórumra hívták a megyében ténykedő önkormányzati építészeket. A megyei rendőr-főkapitányság oktatási központjában megtartott rendezvényen Fekete Miklós  rendőr ezredes, osztályvezető köszöntötte a résztvevőket és tájékoztatta őket a Bűnmegelőzés Napja megyei programjairól. Ezt követően Szűcs Norbert rendőr százados az építészeti bűnmegelőzésről tartott előadást, amely során a jelenlévők megosztották saját tapasztalataikat és javaslataikat egymással.

Az építészeti eszközökkel végrehajtott bűnmegelőzés a bűnalkalmak csökkentésére helyezi a hangsúlyt. Olyan környezet kialakítása a cél, amely eltántorítja a bűnelkövetőt szándékától. Ennek megvalósulását többek között olyan tervezési módszerek segítik, mint a megfelelő világítás, a zegzugos terek elkerülése vagy a tájékoztatás (térképek, jelzések elhelyezése).

A parkok, sétányok és játszóterek kapcsán például olyan ajánlások adhatók, mint a:

-           megfelelő fényerejű, káprázásmentes világítás,

-           belátható sétányok,

-           változatos területhasználat,

-           több bejárati és kijárati pont kialakítása,

-           térkép elhelyezése a bejáratnál,

-           a nyitvatartási idő egyértelmű jelölése,

-           vandálbiztos hulladékgyűjtők elhelyezése,

-           a fák és cserjék folyamatos metszése (a rejtekhelyek kialakulásának elkerülése érdekében).

<< Vissza az előző oldalra