Iskola már nincs, de a veszélyek megmaradtak

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési munkatársai a nyári szüneten lévő gyermekek szüleinek adnak megelőzési tanácsokat.

Megkezdődött a várva várt nyári szünidő. Ilyenkor a gyermekek hirtelen gondtalanná, felszabadulttá válnak. Ezzel együtt sok olyan helyzet adódhat, amelyben a legkisebbek, vagy a kamaszok is fokozottan veszélyeztettetek, ezért kérjük a szülőket, fogadják meg az alábbi tanácsainkat.

 

  • Beszéljék meg gyermekeikkel, hogy mi a teendő, amikor egyedül maradnak otthon!  Például, hogy kit engedhetnek be a lakásba, és kit nem, vagy mi a teendő, ha idegenek érkeznek, és be akarnak jutni a lakásba valamilyen ürüggyel.
  • Meg kell tanítani a gyermekeknek, hogy az idegenekkel legyenek mindig óvatosak, ne szálljanak be ismeretlen autóba, ismeretlenektől ne fogadjanak el ajándékot!
  • Ismerjék meg gyermekeik baráti körét, elérhetőségeiket, a többi szülővel alakítsanak ki legalább annyi kapcsolatot, hogy a gyermekeik programját egyeztessék, és esetlegesen ellenőrizni tudják annak valóságtartalmát (például a barátnál alvás)!
  • Fel kell hívni a fiatalok figyelmét, hogy legyenek óvatosak az ismerkedéssel. Az új ismerőst kezeljék fenntartásokkal, figyeljenek arra, hogy általa ne kerüljenek kiszolgáltatott helyzetbe! A szórakozóhelyen ne hagyják őrizetlenül a poharukat! A hazajutáshoz használják a tömegközlekedést vagy hívjanak taxit! Szervezzék meg, hogy megbízható barátokkal, felnőttel együtt térjenek haza!
  • Tanítsák meg gyermekeiknek a legbiztonságosabb útvonalakat, amelyeken egyedül közlekedhetnek, esetleg járják le azokat. Kerüljék az elhagyatott, kivilágítatlan helyeket!
  • Tudatosítsák bennük, hogy feltűnő viselkedéssel, értékes tárgyakkal ne hívják fel magukra a figyelmet! Csak annyi pénz legyen náluk, amennyi feltétlenül szükséges, értékeiket soha ne hagyják őrizetlenül!
  • Tanítsák meg gyermekeiket a tudatos és biztonságos internethasználatra, és arra, hogy a virtuális világban ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a valóságban!
  • A baj legtöbb esetben egy kis odafigyeléssel, óvatossággal elkerülhető.

Ha Önök vagy gyermekeik úgy érzik, bajba kerültek, hívják a 112-es központi segélyhívószámot!

<< Vissza az előző oldalra