Védje otthonát és értékeit!

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Fogadja meg a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait a betörések és besurranásos lopások megelőzése érdekében!

Sajnálatos módon időről-időre előfordul néhány, úgynevezett besurranásos lopás. A bűnelkövetők ezekben az esetekben a nyitott kapukon, ajtón vagy ablakon keresztül jutottak be az ingatlanokba, azaz nem kellett a nyílászárókat betörni, illetve a zárakat felfeszíteniük a bejutáshoz. Az értékek eltulajdonításával okozott kár mellett ezek az esetek sok bosszúságot is okoznak a sértetteknek, pedig a bűncselekmények megelőzhetőek egy kis körültekintéssel és az értékekre való fokozott odafigyeléssel.

A magántulajdon védelme minden állampolgár alapvető érdeke, ingatlanjai és ingóságai biztonságáról elsősorban mindenkinek saját magának kell gondoskodni, amely néhány egyszerű szabály betartásával megvalósítható.

Kérjük, fogadja meg tanácsainkat, előzze meg, hogy áldozattá váljon!

  • Ha otthon tartózkodik, akkor is minden esetben -  napközben is - zárja kulcsra a kertkapukat és a bejárati ajtót, hiszen nem biztos, hogy meglátja a hívatlan látogatót! Miközben Ön egy másik helyiségben van a tolvaj észrevétlenül magával viheti a bejárat közelében található értékeket, iratokat. Az anyagi veszteségen túl az ellopott okmányok pótlásával járó kellemetlenségek is sok bosszúságot okozhatnak, vagy azokkal visszaélhet az elkövető.
  • A szellőztetéssel is legyen óvatos! Ne hagyja kitárva földszinti lakása ablakait, ha nem tartózkodik a szobában, és ugyanez vonatkozik a függőfolyosóra nyíló ajtókra és ablakokra is!
  • Ha Ön kertes házban lakik és az udvaron vagy a kertben tevékenykedik, akkor is zárja kulcsra házának bejárati ajtaját és a kulcsot tartsa magánál!
  • Nappal is, de különösen éjszakára feltétlenül zárja be mind a lakás, mind a melléképületek nyílászáróit! Nagyon fontos az is, hogy jól látható helyeken (ablak, udvar) ne hagyjon értéket!
  • A zárt udvaron, kertben és a garázsban tárolt autóját is mindig zárja le, abban ne tartson értékeket, különös tekintettel a jármű okmányaira! Az udvaron vagy erkélyen hagyott kerékpár szintén vonzó célpont lehet a tolvajok számára.

Otthona és vagyontárgyai biztonsága mellett fontos, hogy azoknak az ingatlanoknak a vagyonvédelmével is foglalkozzon, amelyeket csak időszakosan használ. Az ősz vége felé közeledve a nyaralók és hétvégi házak lakatlanul állnak, így a téliesítés mellett elengedhetetlen, hogy kiemelt figyelmet fordítson a megfelelő vagyonbiztonságra is.

A hétvégi ház feltörése is jelentős anyagi károkat okozhat, ezért jó, ha tisztában van azzal, hogy betörés esetén csak abban az esetben kaphat kártérítést a biztosítótársaságtól, amennyiben ingatlan rendelkezik a szerződéskötésben előírt mechanikai védelemmel.

További problémát jelent, hogy a bűncselekmény megvalósulásától a felfedezéséig hosszú idő telik el, mivel a tulajdonosok nem laknak ott életvitelszerűen, így későn veszik észre, hogy betörés történt. Ez megnehezíti a nyomozást és az elkövetők elfogásának esélyét is csökkentheti.

Mit tehet Ön, hogy ne váljon betörés áldozatává?

  • A hétvégi házakban lehetőleg ne tároljon a szükségesnél nagyobb értékeket! Amennyiben mégis így tesz, gondoskodjon a védelmükről!
  • A nyaraló bejárati ajtajára is érdemes korszerű zárat felszereltetni. Az ajtó anyaga legyen masszív fém, vagy tömör fa. Fontos, hogy a hátsó ajtók, garázsajtók is kellő védelemmel rendelkezzenek.
  • Lehetőleg az ablakokat is lássa el többféle biztonsági eszközzel! Ne feledje: a szúnyogháló nem véd meg a betörés ellen!
  • Anyagi lehetőségeihez és védendő értékeihez mérten alkalmazzon elektronikai védelmi rendszert! Nem a biztonságon kell spórolni, hiszen a tapasztalatok szerint egy esetleges betörés okozta kár gyakran többszöröse lehet a megfelelő védelmi rendszer beszerzési és felszerelési költségének. Ezek a technológiák (hang- és fényjelző készülék, távriasztás) az által nyújtanak védelmet, hogy jelzik a külvilág számára, ha illetéktelenek akarnak behatolni.
  • Látogassák rendszeresen a hétvégi házakat, illetve kérjék meg az ott élőket, hogy a nyaralási szezonon kívül is fordítsanak figyelmet ezekre az ingatlanokra, amennyiben gyanús személyek, vagy ilyen gépkocsik mozgását észlelik, azt nyomban jelezzék a rendőrség felé!
  • Értékes ingóságaikról (műszaki cikkek, ékszerek, műtárgyak, stb.) lehetőség szerint készítsenek fényképet, és részletes leírást, hogy a lopást követően a rendőrségnek használható információval tudjanak szolgálni és ha azonosíthatóvá válik az értéktárgy, nagyobb az esély arra, hogy azt visszakapják, és ezzel növeljék az elkövető felderítésének valószínűségét is. Ezeket az adatokat lehetőség szerint ne otthon a számítógépen vagy a telefonon tárolják, töltsék fel valamelyik ingyenesen használható online tárhelyre!

Ha mégis bűncselekmény áldozatává válna, azonnal értesítse a Rendőrséget a 107-es, vagy 112-es segélyhívó számok valamelyikén!

 

<< Vissza az előző oldalra