Online hazudott szerelem

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Az internet egyik közösségi oldalán jelölte ismerősnek a sértettet 2023. szeptemberében egy külföldön élő, jóképű, látszólag jó egzisztenciával rendelkező férfi. 36 millió forint bánta.

Az ismerkedés angol nyelven, de hamar ment, hisz a napi szintű beszélgetések és a videóchat, amin videófelvételeken rögzített arc volt, meggyőző és kész történet volt. Egy olyan kiszemeltnél, aki a közösségi oldala szerint rajong a sportokért, és ezek az adatai nyilvánosak, kézenfekvő volt, hogy az „online lovag” korábbi sportolóként, jelenleg egy játékügynökség vezetőjeként bukkan fel. A sértett a sok online csalásról szóló figyelmeztetés hatására rákeresett udvarlójára a világhálón, ahonnan megnyugtatásként azt a visszaigazolást kapta, hogy az életébe érkező új „szerelem” létező személy és valóban egy játékügynökség élén áll. Az ügynökség „vezetése” sok utazással járt, amit a becsapott nő a folyamatos udvarlás és felépített hitegetés során nyomon követhetett. Volt olyan eset, hogy szegény utazó a bankkártyáját hagyta otthon, és segítségért kiáltott, így „szerelme” gyanútlanul utalt eleinte pár ezer eurót, majd egyre nagyobb összegeket, különböző külföldi bankszámlákra.

A napi kapcsolat továbbra is fennmaradt, a sok ezer eurós segítség már a nőben is némi gyanakvást keltett, de mindig volt meggyőző magyarázat. Például az, hogy hírességként az ember – legfőképp egy online lovag – csak minőségi szállodai ellátásban részesülhet.

Persze vannak néha buktatók, jelen esetben egy másik közösségi platform. A nő megkereste udvarlóját, aki ott létező profillal szerepelt, természetesen az eddigieknek teljesen ellentmondóan, családos emberként. Amikor felvette vele a kapcsolatot kiderült, hogy több csalásban használták már a nevét és profilját, és számára teljesen ismeretlen a vasi nő.

Az online tér sok mindenre adhat magyarázatot, és sok kérdést felvet. A sértett pénzét természetesen a sok teendő mellett sohasem volt idő visszafizetni, a szerelmet és a boldog, közös jövőt az érzelmi kötődés kialakításával továbbra is könnyű volt online hazudni, így a Vas vármegyei nő a sorozatos meggyőzések alkalmával összesen közel kilencvenezer euró összegű pénzt utalt át az online csaló által megadott számlákra.

A közel harminchat millió forint különböző országok bankjaiban, különböző neveken vezetett számlaszámokon landolt. A Szombathelyi Rendőrkapitányág nyomozást indított az ügyben.

Kérjük, hogy fogadják meg tanácsainkat, legfőképp, ha már színre lépnek az érzelmek!

A csalók hamis profillal romantikus kapcsolatot építenek ki a leendő áldozatokkal. Ezekben az esetekben nagyon tipikus, hogy hosszabban eltart az online ismerkedés. Az udvarló nagyon kedves, szép szavakat használ, figyelmes, és mindig azt írja, amit az áldozata hallani szeretne. Amikor pedig személyes találkozóra kerülne sor, az váratlanul elmarad különböző okokra hivatkozva.

Jellemző, hogy azt írja a szélhámos, hogy egy családtagja megbetegedett, vagy meghalt, és emiatt mégsem tud eljönni.

Amikor pedig már megvan az érzelmi kötődés, a csaló előrukkol azzal, hogy neki rengeteg pénze van, de valamilyen oknál fogva nem tud hozzájutni. Pénzt kér, hogy rendezhesse sorait, utána pedig létrejöhessen a régvárt találkozó.

Ahhoz, hogy ne sétáljunk bele ilyen csapdába, még az ismerkedés kezdetén alaposan járjunk utána az udvarlónak. Ellenőrizzük a profilját, vannak-e közös ismerőseink, neki vannak-e egyáltalán ismerősei, milyen fotókat tölt fel, milyen tartalmakat tesz közzé, mióta van fent a közösségi oldalon. Ha egy új ismerős pénzt kér tőlünk, azt pedig mindenképpen vegyük intő jelnek!

Előfordul olyan is, hogy valaki egy internetről levett fotóval álprofilt csinál és ismert embernek adja ki magát. Ilyenkor is nagyon fontos, hogy elgondolkodjunk azon, mekkora az esély arra, hogy egy ismert színész pont minket szúr ki magának az interneten.

Sajnos az érzelmi kötődés során kialakult szégyenérzet és csalódottság megakadályozza a sértetteket abban, hogy segítséget kérjenek.

A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Az internetes csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

 

<< Vissza az előző oldalra