Csapatmunka az életmentésben

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

A társszervekkel történő együttműködés példaértékű volt az M1-es autópályán nemrég történt balesetnél.

Az M1-es autópályán 2023. március 11-én 14 óra 25 perckor történt tömegszerencsétlenségnél, mint kiemelt kárhelyen, a rendőrség 70 munkatársa a katasztrófavédelemmel, az Országos Mentőszolgálattal és a Bicskei Önkéntes Tűzoltóparancsnoksággal közösen dolgozott összehangolva, szoros együttműködésben a bajbajutottak megmentésén. Késlekedés nélkül megalakult a szemlebizottság, az adatgyűjtő-, kihallgató-, forgalomterelő-, és helyszínbiztosító csoport. A Tevékenység-irányítási Központok intézkedtek a szükséges erők, és eszközök helyszínre irányításáról. A társszervek közti folyamatos kommunikáció volt az alapja a gyors, szakszerű közös munkának.

Legyen szó árvízről, tűzvészről, tömegbalesetről, ipari katasztrófáról vagy egyéb rendkívüli eseményről, ezek kezelése, az életek mentése, a káresemény felszámolása nem működhet a mentésben, védekezésben részt vevő szervezetek hely, idő és feladat szerinti összehangolása nélkül. 

Mindez a professzionális felkészülésnek köszönhető, hiszen a társszervek rendszeresen tartanak közös gyakorlatokat, hogy a speciális tudással rendelkező egységek egy katasztrófahelyzetben minimalizálva a hibalehetőségeket és a párhuzamos munkafolyamatokat, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban tudjanak cselekedni.

A felkészüléshez az is hozzátartozik, hogy a rendőrök munkájuk során rendszeresen kapnak képzéseket arra vonatkozóan, hogyan, milyen módon kell kezelni az ilyen rendkívüli szituációkat.

Egy-egy helyszínre gyakran a rendőrök érkeznek ki elsőként, ezért számukra is kiemelt jelentőséggel bír az életmentő képzettség. A Police Medic képzés célja a rendőri állomány felkészítése az életveszély felismerésére és elhárítására. Több száz rendőr rendelkezik már ilyen képzettséggel és vethető be például a fent említett balesethez hasonló esetekben is.  

A társszervek szoros együttműködése az alapja a 112-es segélyhívó működésének is. A készenléti szervek (rendőrség, mentők, katasztrófavédelem) egy hívással, azonnal értesíthetők és a láthatatlanul, olajozottan működő gépezet beindul: mindenki teszi a dolgát késlekedés nélkül, összehangoltan. 

A különböző szakemberek rugalmas és gördülékeny együttműködésének szintén jó példája a magyar DVI (Disaster Victim Identification) egység is, akikre ugyan az M1-esen történt tömegszerencsétlenségnél nem volt szükség, ugyanakkor az ehhez hasonló esetek helyszíni munkájánál sok esetben elkerülhetetlen. Ilyen esemény volt a 2021-ben, az M7-es autópálya szabadbattyáni szakaszán történt turistabusz-baleset, ahol kilencen vesztették életüket és több mint harmincan megsérültek. Itt a magyar DVI egység a rendőrökkel, a mentőkkel és a katasztrófavédelem munkatársaival közösen végezték feladataikat. A különböző nemzetek DVI egységeinek konstruktív együttműködését példázta a Hableány-katasztrófa bűnügyi helyszíni tevékenysége, ahol a magyar DVI csapat a dél-koreai szakemberekkel dolgozott együtt.

A tragikus események helyszíni kezelése a különböző szervek összefogásával, egymásra utalva tud csak hatékonyan működni, aminek elengedhetetlen feltétele a közös gondolkodás, a szakavatott képzések és a rendszeres, közös gyakorlatok. A rendőrség – ahogy eddig is – a jövőben is mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy az eddig közösen kialakított protokoll mentén, a lehető leghatékonyabban dolgozzon együtt a társszervekkel.

 

A fotók mentési gyakorlatokon, bemutatókon és képzéseken készültek

<< Vissza az előző oldalra