A textilszobrászat kapcsolja ki

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Kiss Bertalanné a Hatvani Rendőrkapitányság bűnügyi osztályán dolgozik bűnügyi tevékenységet ellátó szakügyintézőként. Szabadidejében textilszobrászattal foglalkozik, több kiállításon vett már részt alkotásaival, de főleg a családnak, az ismerősöknek és kollégáinak készít egyedi ajándékokat különböző alkalmakra.

A rendőrkapitányság hivatalában kezdett közalkalmazottként 2004 februárjában, majd 2006-ban átkerült a bűnügyi osztályra. Diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte igazságügyi szervező szakon.

Tevékenysége sokoldalú: ügyiratok kezelése, ellenőrzése statisztikák elkészítése céljából, a kollégák szolgálataival kapcsolatos egyeztetések, emellett egyéb speciális ügykezelési feladatokat lát el. Ezenkívül a Független Rendőr Szakszervezet hatvani tagszervezetét vezeti. Egész nap a bűnügyeket bújja, forgatja, így tisztában van vele, milyen bűncselekmények történnek. Naponta találkozik bűnözőkkel és sértettekkel, azonban az évek során megtanulta, hogy ha kilép a kapitányság ajtaján, a munkát maga mögött hagyja.

Kiss Bertalanné egy kiállításon találkozott először a textilszobrászattal 2018-ban, és nagyon megtetszett neki. Akkor még nem gondolta, hogy valaha ő is hasonló alkotásokat fog készíteni.

– Korábban egyáltalán nem foglalkoztam a kézműveskedéssel – meséli. – Úgy gondoltam, nincs jó kézügyességem. Soha nem festettem vagy rajzoltam azelőtt. Amikor egy kedves ismerősöm javasolta, hogy menjek el vele, és vegyünk részt egy neves textilszobrász oktatásán, szkeptikus voltam. De szinte az első alkalommal magával ragadott ez a sokrétű technika. Nagyon megtetszett, most már nagyon szeretem csinálni. Lényege, hogy egy speciális ragasztóval bevonom az anyagot, amelyet azután hő segítségével kedvemre formálhatok, díszíthetek, majd kövesíthetem. Könnyen elsajátítható, szinte mindenkiből előhozza a művészi hajlamot. A napi munka után, főleg téli estéken, teljesen kikapcsol. Ilyenkor kizárom a külvilágot, és csak ezzel foglalkozom. Nagyon megnyugtató érzés.

Szereti azt is, hogy az újrahasznosítás nagy szerepet kap benne, ami fontos számára.

– Szinte a háztartásban fellelhető összes anyagot fel lehet használni. Legyen az kinőtt, már nem használt ruha, csipke, fa, fémhulladék, üres konzervdobozok, megmaradt csomagolóanyagok. A régi dolgokból újat varázsolhatunk, de egyedivé lehet tenni új használati tárgyakat pl. zsebkendőtartó dobozt, szemüvegtartót, noteszt vagy egy naptárt, emlékkönyvet, tárolódobozokat, de akár babát is készíthetünk a felhasznált anyagokból. Csak a fantázia szab határt, milyen anyagot használunk, és abból milyen alkotást hozunk létre, illetve újítunk fel. Hozzám az egyszerűbb, letisztultabb színek és formák állnak közelebb. Csipkével nagyon szeretek dolgozni, az a kedvencem. Nehéz tervezni, de persze az megvan fejben, hogy mit milyen technikával és alapanyaggal szeretnék készíteni. Azt, hogy milyen lesz a végeredmény, szinte mindig alkotás közben találom ki. Próbálgatom az anyagokat rajta, több variációban is elrendezem, mielőtt elkezdeném formázni, szárítani. Csináltam babát is, először a vázát kell elkészíteni, amit drótból formálok, és ebbe dolgozom bele az arcot gipszformából. Ezután aprólékosan, fokozatosan felépítem a törzset, és akkor formálom az öltözetét, amikor már látom a baba teljes, emberi formáját.

Hatvanban, Gyöngyösön, legutóbb pedig az Országos Rendőr-főkapitányság kiállításán vett részt több alkotással, azonban inkább ismerősöknek készít ajándékot egy-egy alkalomra. Például házassági évfordulóra kértek már tőle papírzsebkendő-tartót vagy névre szóló naptárt. De sokan szeretik az egyedi elképzelésű üvegeit is.

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA

<< Vissza az előző oldalra