Életmentés: Hogy lehet valakit lebeszélni az öngyilkosságról?

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Biztos receptet nem, inkább csak támpontokat lehet adni. Hiszen ezernyi apró mozaikból kell másodpercek alatt összerakni az előzményeket, amelyek a biztos megoldást segítenék, de erre nincs idő, amikor valaki el akarja dobja az életét. Tóth Béla zászlós és Olajos Máté törzsőrmester mégis sikerrel járt: életet mentettek.

November 1-jén késő este ugyanabban az ügyben két telefon is érkezett a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság tevékenységirányítási központjához. Mindkét bejelentés arról szólt, hogy egy 31 éves férfi öngyilkosságra készül. Élettársa, gyermekei anyja hívta az ügyeletet, de maga a férfi is jelezte, hogy mi a szándéka. Elmondta, hogy magához vett egy kötelet, autóba ült, és öngyilkossági szándékkal elhagyta otthonát. A rendőr-főkapitányság kutyás alosztályának egyenruhásai, Tóth Béla zászlós és Olajos Máté törzsőrmester oldották meg a feladatot.

– Elsőként a házához siettünk, de nagyon nehezen találtuk meg Tatabánya külső részén – emlékezik az esetre Tóth Béla. – Tájékozódtunk arról, hogy mi történt, közben Olajos Máté törzsőrmester kollegám felhívta a férfit, igyekezett szóval tartani, és megtudni, hogy hol tartózkodik.

Szóval tartani – fontos, életmentő részfeladat, de miféle szóval? Hogyan lehet egy kontrollt vesztett embert csitítani, nyugtatni, rávenni arra, hogy együttműködjön, hogy aztán sikerüljön megmenteni az életét? Miféle taktikai érzék, empátia szükséges mindehhez? Olajos Máté azt mondja, valóban nem volt egyszerű. Mert annyit megtudtak a férfi élettársától, hogy a kapcsolatuk megromlott, a veszekedések elől ő már átmenekült a szomszédba, a gyerekeket rokonokhoz küldte, élettársa pedig teljesen elveszítette az ellenőrzést az események és önmaga felett is. Késsel fenyegette őket, most pedig kötelet kötött a nyakára, és elindult, hogy a széthullóban lévő kapcsolat miatt véget vessen az életének.

– A legfontosabb egy ilyen beszélgetés alatt, hogy megnyerjük a veszélyben lévő ember bizalmát – említi Olajos Máté. – Nincs szükség hivatalos stílusra, sokkal inkább azt kell éreznie, hogy egy barátjával beszél, tegeződve természetesen. Együttérzőnek kell lenni és türelmesnek, meg kell győzni arról, hogy valódi segítségre számíthat. Ha lehetőség van rá, be kell vonni olyat is, akire hallgat. Mindenáron a párját akarta visszaszerezni, így neki is átadtam egy időre a telefont, de arra kértem, ne kezdjen vele veszekedni, ne kérje számon, inkább ő is nyugtassa meg, amennyire tudja, és győzze meg arról, hogy meg lehet beszélni mindent. Kérdeztük a férfit, hogy hol van. Eleinte nem árulta el, végül elmondta, de hozzátette, hogy a kötelet már a fára is feldobta, pillanatok vannak hátra addig, hogy megtegye azt, amiért elindult.

– Amikor megtudtuk, hogy a férfi hol tartózkodik, indulni akartunk érte, ám ő egyszer csak megjelent a piros autójával. Zavart állapotban volt, eleinte nem is akart kiszállni a járműből, előre-hátra gurult vele – folytatja Tóth Béla. – Közben folyamatosan arról beszélt, hogy semmi más nem érdekli, csak az, hogy a párja szeresse őt.

A rendőrök eleinte nem is léptek a kocsihoz, mert a férfi változatlanul öngyilkossággal fenyegetőzött, azonkívül tudták, hogy kés van nála, és pszichés zavara okán bármire képes. Nyugtatták tovább, biztatták, hogy szálljon ki, majdcsak megoldódik a helyzet. A kép, ami viszont a szemük elé tárult, igencsak ijesztő és filmszerű volt: ült a férfi a kocsiban, és a nyakára többször rá volt hurkolva a kötél. Végül, amikor félreállt az autóval, Tóth Béla és Olajos Máté odalépett a járműhöz, és egy szemvillanás alatt kivették belőle az embert. Mondják, sokat segít ilyenkor, hogy a mai napig harcművészként sportolnak a Bányász Team Mega Tech SE-ben, és brasil jitsuval is foglalkoznak a Carlson Gracie Brotherhood Team tatabányi egyesületében, valamint az is, hogy Tóth Béla dolgozott kiképzőként és megyei beavatkozóként. Közben értesítették a mentősöket, akik kórházba vitték a férfit. Példamutató szolgálatellátásukért, eredményes intézkedésükért Boross Zoltán László ezredes, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője Tóth Béla zászlóst és Olajos Máté törzsőrmestert jutalomban részesítette.

T. Z.

FOTÓ: RENDŐRSÉG

éltmentés

 

<< Vissza az előző oldalra