Gyógyító tábor Zalaszabaron

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Az Erzsébet Táborok Magyarország legnagyobb táboroztatási programja. Az elmúlt években folyamatosan bővült a körük. Egész évben szerveznek ottalvós – nyári élménytáborok, tavaszi és őszi osztálykirándulások –, napközis, családi, erdélyi, gyógyító és diabétesztáborokat is. Az egyik helyszín Zalaszabar.

Ezeket a táborokat az egyházi hátterű Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány (Erzsébet Alapítvány) szervezi közfeladatként. A zalaszabari Gyógyító Szent Erzsébet-tábor turnusai a speciális ellátást igénylő, különböző betegségekkel küzdő vagy gyógyuló gyermekek élményterápiás kikapcsolódását szolgálják. A tábor a gyermekek számára igazi kuriózum, hiszen egy élménypark területén helyezkedik el a Kis-Balaton mesés látványával párosítva. A csodálatos természeti környezetben található táborban a kötélpályás kalandpark mellett többek között vizes játszótér, 4D-s mozi, hullámvasút, fedett csúszdapark, óriáshinta, szabadeséstorony, izgalmas és korszerű játékok, valamint állatsimogató is található. A tábori aktivitásokat kirándulások, fürdőzés és kulturális programok is színesítik.

A Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai az összes turnusban tartanak egy kétórás foglalkozást.

– Hetedik éve csináljuk ezt – mondja Kövesdiné Dely Erzsébet őrnagy, a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztály kiemelt főelőadója. – Egy nyáron 12 foglalkozást tartunk. Egy alkalommal 50-75 gyerek vesz részt a programon. Rajzolni is szoktunk, legutóbb például tenyérlenyomatot vettünk. Nem ugyanazok a feladatok, amiket kapnak, mindig valami mást kell kitalálnunk. Meg változik is a világ. Pár éve még nem volt előtérben a virtuális tér. Ma már szinte nincs olyan gyerek, aki ne használná az internetet. Ennek pedig az a velejárója, hogy a világhálón veszélyek is leselkednek rájuk. Ezeket mind el kell nekik magyarázni, interaktív módon feldolgozni ezeket az az információkat.

Ahogy az őrnagytól megtudtuk, ő ezt nagyon egyszerű hasonlaton keresztül szokta bemutatni: ha az utcán odamenne valakihez egy ismeretlen ember, és elkérné a fotóját vagy az adatait, akkor természetesen nem adná oda.

– Ilyenkor teszem fel nekik a kérdést, hogy az interneten miért gondolja úgy valaki, hogy megadja az adatait, küld fényképet ismeretlen embernek, vagy egyszerűen csak kitesz magáról egy fotót, amit utána akár milliók láthatnak – magyarázza Kövesdiné Dely Erzsébet. – És látni a gyerekeken, hogy elgondolkodnak ezen. Reagálnak is, mesélnek is.

Idén az egyik feladat egy plakát készítése volt, amely felhívta a figyelmet a nyár, az internet vagy a közlekedés veszélyeire. Miután a diákok végeztek, megmutatják a plakátot a többieknek, és elmondják, hogy abban a témakörben mi az, amit ők fontosnak tartanak.

– Minden évben sokszor beszélünk arról is, hogy ha bajba jutnak, akkor a 112-t hívják – folytatja a kiemelt főelőadó. – Arra is felhívjuk a figyelmet, hogy csak akkor hívják, ha tényleg baj van, szórakozásból nem szabad. A gyerekek a saját élményeiket is rögtön elmesélik. Egy kislány például elmondta, hogy amikor a nagy viharok voltak, a kerítésükre rádőlt egy fa. A papája hívta a 112-t, és jöttek is a tűzoltók, de csak pár nappal később. Ezzel kapcsolatban például elmondtam nekik, hogy ilyen esetben a hatóságoknak súlyozniuk kell, hogy melyik a fontosabb eset, ahol esetleg emberélet is veszélybe kerül. A kislány egyből meg is értette, hogy miért csak három nappal később mentek leszedni a kidőlt fát a kerítésről. De történt olyan is, hogy egy gyerek elmesélte, az anyukája rosszul lett, hívta a 112-t, és milyen aranyosak voltak a telefon másik végén, és hamarosan érkezett is a mentő az anyukájához.

A gyógyító táborban 7–18 év közötti gyerekek vesznek részt. Velük a bűnmegelőzési szakemberek nem egyszerre foglalkoznak, egy 7–12 és egy 13–18 év közötti csoportra bontják őket. Így jobban át tudják adni az információkat. A honlapján – www.erzsebettaborok.hu – így fogalmaz az Erzsébet Alapítvány: „A programok önbizalmat adnak, hiszen a gyermekek sok esetben a játékok közben jönnek rá, hogy mi mindenre képesek, mennyi mindent el tudnak érni, a vakációs élmények mellett sikerélményekkel térnek haza.”

MÁTYÁSI GYÖRGY

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra