Közösen leplezték le a gyilkos csalókat

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság (VMRFK) gazdaságvédelmi osztály és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) életvédelmi és célkörözési főosztály nyomozóinak példás együttműködésével egy ingatlancsalásokra szakosodott banda két tagjának emberölésére is fény derült. A feltárás még tart, letartóztatták őket.

Két évvel ezelőtt rendőrségi feljelentést tett egy budapesti ügyvéd.

– Egy általa ellenjegyzett ingatlan-adásvételi szerződés befogadásáról küldött neki igazolást a területileg illetékes földhivatal, ő viszont nem emlékezett ilyen ügyletre, és amikor az okiratot megtekintette, döbbenten tapasztalta, hogy nemcsak az aláírását hamisították rá, hanem a bélyegzőjét is. Füredi kollegák kezdték meg az adatgyűjtést, de mi is vizsgálódtunk, és hamarosan hatáskörünkbe vontuk a nyomozást – idézte fel Szabó Gyula alezredes, a VMRFK Bűnügyi Igazgatóság gazdaságvédelmi osztályvezetője. – A feltárás során más gyanús ingatlan-adásvételek is képbe kerültek, és körvonalazódni kezdett, hogy bűnszervezettel van dolgunk. Akkor még nem tudtuk, hányan lehetnek, de abban biztosak voltunk, hogy rálátnak végrehajtói, halálozási és adózási adatokra. Olyan balatoni, budapesti és főváros környéki ingatlanokat kaparintottak meg hamis ajándékozási, megbízási és adásvételi szerződésekkel, amelyek végrehajtással terheltek, illetve elhalálozott vagy külföldre települt a tulajdonosuk. Kapcsolatrendszerük a banki szférára is kiterjedt.

Tavaly februárban történt az első rajtaütés.

– Négy helyszínen négy személyt vettünk őrizetbe – tájékoztatott az osztályvezető, kiemelve, hogy ötven rendőr vett részt az összehangolt akcióban. A VMRFK bűnügyi és vizsgálati osztály munkatársai mellett a Balatonalmádi, a Balatonfüredi és a Veszprémi Rendőrkapitányság állományának tagjai is besegítettek. – A kihallgatások és egyéb adatszerző tevékenységek révén további elkövetőkre is gyanú terelődött. Voltak köztük ügyvédek, de strómanok is, mert nemcsak ingatlan-adásvételi, hanem megbízási szerződést is hamisítottak. Tavaly márciusban ilyen okirattal „vásárolt” meg 85 millió forintért egy lakatlan gödöllői házat egy 69 éves törteli asszony, majd azt eladta 47,5 millióért. A második idézésünkre sem reagált, ezért kérelmeztük az illetékes rendőrségnél, hogy kutassák fel, de a kollegák nem találták. A hölgy egyedül élt egy tanyán, és feltételezni lehetett, hogy hosszabb időre külföldre utazott, bár a szomszédja furcsának találta, hogy a kutyáit ellátatlanul hagyta.

Tavaly szeptemberben a Nemzeti Védelmi Szolgálat hivatalból tett feljelentést a nő eltűnése ügyében, és a KR NNI életvédelmi és célkörözési főosztály munkatársai kezdtek kutatni utána.

– Öt hónapon át tartó elemzőmunka révén jutottunk el az áldozat törteli lakhelyétől nem túl távoli, de Ceglédhez közelebb fekvő, elhagyatott, romos tanyáig. Nyomkövető kutyára nem volt szükségünk, mert a tanúvallomásokban elhangzott utalások, illetve mobilszolgáltatóktól kapott adatok alapján lokalizálni lehetett, az elkövetők hol rejtették el az áldozat holttestét. A tanya kútjából került elő, de más eszközöket is használtunk – válaszolta Hiripi Gábor alezredes, a KR NNI életvédelmi és célkörözési főosztály vezetője. – Mivel a két gyanúsított érintett volt egy VMRFK gazdaságvédelmi osztálya által folytatott nyomozásban, felvettük velük a kapcsolatot, és ezt követően mindenről egyeztettünk, és folyamatosan tájékoztattuk is egymást. Ők rögtön megküldték nekünk, hogy egy gyanúsított, avagy tanú a kihallgatásán miről beszélt, és mi is ugyanezt tettük, majd megtárgyaltuk egymással, hogy ennek fényében kinek milyen szerepe lehetett a bűnszervezeten belül. Bizonyos idő elteltével kirajzolódott, kinek mi állt az érdekében, ami az emberölés feltárásában is döntő fontosságúnak bizonyult. Január végére állt össze annyi bizonyíték, hogy emberöléssel gyanúsíthattuk meg S. Zoltánt (34) és korábbi élettársát, D. Szilviát (48), aki az ingatlancsalási ügyben való érintettsége miatt január 16-a óta letartóztatásban volt. Mindketten tagadják az emberölés elkövetését.

Néhány héttel ezelőtt a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kutató-mentő szolgálatának szakemberei emelték ki a kútból a holttestet. A halottkém megállapította róla, 2023 májusában fojtották meg, két hónappal azután, hogy a gödöllői ingatlant „megvásárolta” és értékesítette.

– Elszámolási vita miatt kellett meghalnia, de ennek részleteiről nem adhatok tájékoztatást – folytatta Szabó Gyula. – A bűnszervezetben strómanként ténykedő nőt az ismerőse, D. Szilvia szervezte be az ingatlancsalásba. A gyanú szerint S. Zoltánnal közösen fojtották meg, és a holttestét is együtt dobták a lakatlan tanya kútjába. Ezután az áldozat mobiltelefonját D. Szilvia még jó darabig magánál tartotta, és arról üzeneteket is küldött az asszony ismerőseinek, azt a látszatot keltve, mintha még élne. Miután S. Zoltán és D. Szilvia mobiltelefonjait lefoglaltuk, a KR NNI kiberbűnözés elleni főosztályának szakemberei az egyik készülékből olyan adatokat nyertek ki, amelyek az emberölés miatt indított nyomozásban komoly előrelépést hoztak.

Közben az ingatlancsalás feltárása is nagyot lendült előre.

– Eddig 21 személy ellen indítottunk eljárást bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy kárt okozó csalás megalapozott gyanújával, akik közül 11 esetben rendelt el a bíróság letartóztatást, hárman pedig bűnügyi felügyelet alá kerültek. Felmerültek további bűntársak, az ő érintettségüket még vizsgáljuk, de bizonyosra veszem, hogy még lesznek gyanúsítások – foglalta össze a veszprémi osztályvezető. – A többségük vallomást tett, jóllehet ezekben főleg a saját szerepüket igyekeztek szépíteni, és a gyanút másra terelni. Az emberöléssel is gyanúsított D. Szilvia például csak közvetítőként tüntette fel magát. Jelen állás szerint a szövevényes bűnügyben 15 sértett 15 ingatlanja szerepel, amelyek közül 13-at értékesítettek hamisított okiratokkal. Az egyik ilyen adásvételi szerződés megakadt a földhivatalban, így azt nem tudták eladni, egy másik ingatlant pedig még időben zár alá vettünk. Utóbbi becsült értéke legfeljebb 90 millió forint. A teljes vagyonvisszaszerzési érték 1,4 milliárd forint, de az értékbecslések még zajlanak, akárcsak a nyomozásunk.

SZ. Z. J.

FOTÓ: RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra