Leleplezték az orgazdákat

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Több európai országból lopott autók alkatrészeit árusította az interneten a gyanú szerint a csorvási H. Tibor (55). A Békés megyei zsaruk elfogták, és felgöngyölítették a hazai illegális értékesítőhálózatot.

A német rendőrség jelezte 2013-ban az ORFK Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központjának (Nebek), hogy adataik szerint egy csorvási férfi lopott járművekből származó használt alkatrészeket árul egy internetes oldalon. A Nebek illetékességből a Békés Megyei Rendőr-főkapitányságnak továbbította az információkat, amelyek alapján a főkapitányság nyomozást indított a kiterjedt bűncselekmény-sorozat felderítésére. 2013. szeptember 14-én a nyomozók ellenőrzést tartottak egy telephelyen, ahol egy kamionon nagyszámú, tisztázatlan eredetű gépjárműalkatrészt találtak. Lefoglalták, majd az adatgyűjtés során olyan információkhoz jutottak, amelyek szerint a szállítmányt a csorvási H. Tibor kérésére pakolták fel, hogy megsemmisítsék vagy elrejtsék.

 

 


Kis Péter ezredes: 239 millió forint értékben foglaltunk le alkatrészeket

 

– Megállapítottuk, az alkatrészek jelentős hányadát lopott járművekből szerelték ki. Ezt követően házkutatást és helyszíni szemlét tartottunk Orosházán egy raktárban, valamint Csorváson egy használt autóalkatrészeket értékesítő telephelyen – tájékoztatott Kis Péter ezredes, a Békés megyei rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese. – A két helyszínen tízezernél is több autóalkatrészt találtunk és foglaltunk le, köztük 217 váltót, jelentős mennyiségű karosszériaelemet és 98 darab, személygépkocsikból kiszerelt motort, melyek azonosító számait eltávolították vagy megváltoztatták. Azonosítottuk, milyen személygépkocsikból származnak az alkatrészek, ezek a körözési rendszerben is szerepeltek. Felvettük a kapcsolatot az autók gyártóival és forgalmazóival is.

 


Motorblokkok a raktárban

 


Minden kiszereltek, amit csak lehetett

 

A nyomozás adatai szerint a zsaruk 99 darab, 2010 és 2013 között ellopott autó darabjaira bukkantak, ebből 46 kocsit Magyarországról tulajdonítottak el ismeretlen tettesek, 42-nek Nagy-Britanniából, hétnek Ausztriából, kettőnek Németországból kélt lába, egyet-egyet pedig Svédországból, illetve Szlovákiából kötöttek el. Az értékesítőhálózat felgöngyölítése során a Békés megyei zsaruk a megye több településén, továbbá Pest megyében, Miskolcon, Kaposváron és Budapesten is házkutatásokat tartottak, valamint jelzéseik alapján a Monori és a Szarvasi Rendőrkapitányság is több büntetőeljárást indított. A nyomozók a békéscsabai Zs. Rolandot (38) gyanúsítják azzal, hogy Nagy-Britanniából 35 lopott, szétbontott gépjárművet hozott Magyarországra, és eladta H. Tibornak. Üzletszerűen elkövetett orgazdaság bűntettének megalapozott gyanúja miatt indítottak eljárást Zs. Roland ellen, a bíróság elrendelte előzetes letartóztatását. További hét férfit is azzal gyanúsítanak a nyomozók, hogy bűncselekményekből származó gépjárműalkatrészeket adtak el a csorvási férfinak. H. Tibor ellen üzletszerűen elkövetett orgazdaság és üzletszerűen elkövetett egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indítottak eljárást, a bíróság lakhelyelhagyási tilalommal korlátozza a gyanúsított szabad mozgását.

 

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányságon a végéhez közeledik a H. Tibor ellen folytatott nyomozás. Egy kapcsolódó, de elkülönítetten kezelt eljárást már vádemelési javaslattal zártak le április 6-án.

 

– H. Tiborral üzleti kapcsolatban állt a békéscsabai M. László (44), aki adataink szerint több éven át bűncselekményekből származó használt gépjárműalkatrészeket árusított, ezeket Békéscsabán, egy raktárépületben tárolta. 2013. december 10-én kollégáim házkutatást tartottak egy M. Lászlóhoz köthető garázsban és telephelyen, és 74 millió forint értékben 58 lopott autóból származó alkatrészeket találtak. 52 gépkocsit Magyarországról tulajdonítottak el a tettesek – folytatta Kis Péter ezredes. – Igazságügyi szakértők megállapították, a férfi az összetört autók egyedi azonosító számait megváltoztatta, és lopott kocsik alkatrészeire ráépíttetve értékesítette őket. Kihallgattunk további három gyanúsítottat is, akik részt vettek ebben.

 

M. László ellen üzletszerűen elkövetett orgazdaság, egyedi azonosító jellel visszaélés és csalás bűntettének, valamint hamis magánokirat felhasználása vétségének megalapozott gyanúja miatt folytatott eljárást a főkapitányság. A nyomozást lezárta, az iratokat vádemelési javaslattal megküldte az ügyészségnek.

 

VARGA ADRIENN
FOTÓ: BÉKÉS MRFK

<< Vissza az előző oldalra