Megkerülhetetlen Mezőkövesd

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Számos terület ad munkát a mezőkövesdi zsaruknak. Borsod-Abaúj-Zemplén 16 ezer lakosú főportája Heves megyétől nem messze, a Bükk déli lábánál fekszik. Mellette húzódik az autópálya, de a fürdők, a kirándulóhelyek és a pincék rendjének biztosítása az ő feladatuk.

Az M3-as sztráda folyamatos építése 2004-ben érte el a várost, alapvetően megváltoztatva a környék és a település közlekedését is. Korábban a 3-as főút ott elhaladó szakasza volt az elsődleges közúti ütőér Nyíregyháza, Miskolc, Debrecen, valamint a szlovák, az ukrán és a román határ felé, jelentős forgalmat lebonyolítva.

– A 3-as főút az elkerülő szakasz megépítéséig, 1991-ig át is szelte a várost, az új forgalomszervezés érezhetően kedvező hatást gyakorolt a közlekedésre – kezdte Varga János alezredes, aki az országban csaknem egyedülálló módon, több mint negyedszázada vezeti egy rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályát. – További javulást jelentett, csökkent a balesetek száma az egri és a bogácsi úti körforgalom átadásával, attól azonban nem kell tartanunk, hogy munka nélkül maradunk. Akikre szakmai szemmel figyelnünk kell, azok a kerékpárosok. A sík terepviszonyok miatt a biciklit évtizedek óta változatlanul nagyon sokan használják. Az autópálya miatt az átmenő teherforgalom nagysága csökkent, inkább a beruházások végett a helyi szállítók, ipari beszállítók közlekedése lett mérvadó. A személyforgalom tekintetében a töretlenül népszerű, gyógyvízforrásra épített Zsóry Gyógy- és Strandfürdő mellett a mindinkább fellendülő falusi turizmus jelent vonzerőt mind a hazai, mind a külföldi turisták számára. Az M3-as elsődleges hatósági felelőse a megyei rendőr-főkapitányság emődi autópálya-alosztálya, mi pedig közlekedési, közrendvédelmi és bűnügyi részfeladatokat látunk el.

– A Mezőkövesdi Rendőrkapitányság életében a közlekedési feladatkör meghatározó, de nem kizárólagos – ismertette feladataikat Szerencsi Árpád alezredes, rend­őrkapitány. – Az illetékességi terület 23 települést foglal magába mintegy 42 ezer főnyi lakossággal. Egy ekkora terület nem is lehet homogén összetételű, rendőri szempontból is érezzük a különbségeket. Területünk az Alföld és az Északi-középhegység találkozásánál fekszik. Így síkvidéki falvak, ugyanakkor a Bükkalja dombos, erdős-hegyes részeinek lakóközösségei és az idegenforgalom szempontjából jelentős települések egyaránt megtalálhatók. Három rendőrőrsünk elhelyezkedése is ezt a többszínűséget képezi le: Mezőkeresztes város a második legnépesebb település okán kapott állandó rendőri jelenlétet, Bogácson az idegenforgalom indokolja működését, míg Bükkábrányban a külszíni lignitbánya miatt van szükség rendőrőrsre. Van összevetési alapom: dolgoztam a Miskolci Rendőrkapitányság vizsgálati osztályán és ifjúságvédelmi területén, vezettem a Vasgyári és az Avasi Rendőrőrsöt. Felismerem egy rám bízott terület erősségeit és hatósági szempontból orvoslásra szoruló részeit. Illetékességünkön a felmerülő problémák 80 százaléka néhány jól meghatározható településre koncentrálódik. Tudjuk, hol kell jobban figyelnünk, ezeken a helyeken jelen is vagyunk, erre kapacitást biztosítunk. Jó lehetőségeim vannak az állomány tekintetében; Mezőkövesdre inkább jönnek a kollégák, mintsem távoznának tőlünk. A folyamatos utánpótlás jó hatással van a rutinosabb kollégákra is, sok esetben pedig a fiatal munkatársak energiái adnak motivációt.

Mezőkövesd Matyóföld „fővárosa”. Szerencsi alezredes kultúrtörténeti kitekintéssel folytatja:

– Matyóföld Mezőkövesdet, Tardot és Szentistvánt foglalja magába. A legenda szerint a „matyó” szó a XVIII. századból származik, a környék északi részén élő protestánsok nevezték el így a katolikus vallásnál megmaradt mezőkövesdieket, tardiakat és szentistvániakat, akik előszeretettel hivatkoztak Mátyás királytól kapott kiváltságaikra. Hol vannak a „mátyásosok”, a „matyik”, a matyók”? – hangzott el kutatások szerint a vásárokon, ahol összejött a környék református és katolikus lakossága. A népművészetéről ismert népcsoport máig büszke hagyományaira: a Matyómúzeum, a Hadas városrész utcái, tájháza és a Kiss Jankó Bori Emlékház őrzi a terület kulturális hagyatékát. Mi is ápoljuk múltunkat: emlékszobát alakítottunk ki, ahol egykor volt kollégák személyes felszerelési tárgyait és adományait őrizzük. A visszatekintés mellett foglalkoznunk kell aktualitásokkal is: új feladatot adott, amikor örömteli változásként a város labdarúgócsapata és kézilabda-szakosztálya is kiharcolta szereplését az NB I.-ben. Tőlünk ez a tömegrendezvényekre érvényes biztosítási protokollok átgondolását, a népesebb nézősereg előtt játszott meccsek biztonságos lebonyolítását követelte meg.

Szintén az újabb jelenségek közé sorolta a kapitányságvezető a Tisza-tó turisztikai felfutását: a tóparti Tiszabábolna település kapcsán nyaranta kiveszik a részüket a Tiszai Közbiztonsági Koordinációs Bizottság munkájából is. Van kapacitásuk bűn- és baleset-megelőzési tevékenységet folytatni, óvodáktól középiskolákig látogatják az oktatási intézményeket.

– Mivel magam is motoros ember vagyok, fontosnak tartom kétkerekű járművekkel is a kulturált közlekedést. A megyében is folyik a SuliMoped-program, melynek keretei között általános iskolásokat segítünk hozzá első jogosítványuk megszerzéséhez. Javuló mutatókat érünk el a bűnügyi területen, ebben szerepet játszik az ügyészséggel folytatott párbeszédünk. Ugyancsak érezhető támogatást kapunk több település polgárőr-szervezetétől és az önkormányzatok közterület-felügyeletétől. Semmilyen felmerülő, a lakosságot aggasztó gondot nem bagatellizálunk el. Örvendetes módon a súlyosabb bűncselekmények számát folyamatosan alacsonyan tudjuk tartani, így jut energiánk figyelmet fordítani illegális szemétlerakókra, dizájnerdrogot használókra, de a lakosokban olykor félelmet keltő kóbor kutyákra is. A hatékonyságot a rend­őrkapitányságon évek alatt kialakított működési rendben látom. Valódi közösségként létezünk, a szervezeti egységek összedolgoznak. Csapatértekezleten helye van a közvetlen információáramoltatásnak, a szolgálataikat a közterületen ellátó körzeti megbízottak, járőrök is megoszthatják megfigyeléseiket a bűnügyes kollégáikkal. Azt sem mulasztjuk el, hogy felkészüljünk a jövőben ránk váró feladatokra. Tiszaújvárosban rövidesen nagyszabású építkezések, beruházások kezdődnek, ezek közvetve bennünket is érintenek. Igyekszünk idejében felkészülni a vendégmunkások jelentette megnövekedett forgalomra. Aktualizáljuk okmányismeretünket, generális célunk az évek alatt kialakított közbiztonság tartós szavatolása – összegzett Szerencsi Árpád alezredes.

SZILÁGYI ATTILA

FOTÓ: BÉRES ATTILA

<< Vissza az előző oldalra