Pisztolydörgés Miskolcon

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Két napon át dörögtek a pisztolyok; három kontinens legjobb rendőrlövészei mérték össze tudásukat Miskolcon.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság (B.-A.-Z MRFK) Kiképző Központjában és a Miskolci Rendészeti Szakgimnáziumban kialakított lőpályákon szeptember 9-én és 10-én már harmadik alkalommal rendezték meg a Nemzetközi Rendőr Szolgálati Pisztoly Lőbajnokságot.

Az Országos Rendőr-főkapitányság fogalmazta meg az igényt három éve, hogy a lőterekkel dúsan ellátott borsodi megyeszékhely kapacitásait kiaknázva, a nemzetközi kapcsolatok és kollegialitás erősítésének nem titkolt szándékával érdemes volna interkontinentális szakmai lövészversenyt szervezni. A testet öltött idea évről évre többeket vonz Miskolcra. Idén az esemény elöljárója, Ruszkai József ezredes, a B.-A.-Z MRFK gazdasági főkapitány-helyettese által megnyitott versenyen már tíz nemzet 19 csapatának 57 versenyzője állt sorompóba az egyéni  és csapatelsőségért.

– Célunk továbbra is ugyanaz volt, mint a megelőző években: a kollégák és társszervi dolgozók készségének felmérése a napi feladatellátásaik során potenciálisan kialakuló szituációkat modellező pályákon – mondta el Taricska Tibor alezredes, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság kiképző központ parancsnoka. – A változatos feladatok megalkotása során törekedtünk arra, hogy egyszerűbb és kombinált szituációkban is próbára tegyük a mezőnyt.

Mivel részt veszünk az Országos Pisztolylövő Bajnokságon és nemzetközi versenyeken, abban a helyzetben vagyunk, hogy a megmérettetésekről eredmények, helyezések mellett ötleteket, gyakorlati tapasztalatokat is hozunk magunkkal. Az idei verseny újdonságaként említeném, hogy szándékosan előtérbe helyeztük a lövészek számára minél kevésbé ideális körülmények között végrehajtandó gyakorlatokat. Túlzás nélkül a világ legjobb rendőrségi pisztolylövői adtak egymásnak találkozót, így nekünk, szervezőknek is alaposan fel kellett készülnünk a pályák megtervezésénél, hogy ne egy egyszerű ujjgyakorlat elé állítsuk a versenyzőket. Nem sportlövő-bajnokságot akartunk rendezni, hanem egy olyan, realisztikus elemeket felvonultató versenyt, ami tükrözi a kollégák fegyverhasználatának nehézségeit, buktatóit. Így kerültek a programba a különböző – álló-ülő-térdelő-fekvő – testhelyzetekből leadott lövéseket követelő pályák, modellezve azt, hogy a napi szolgálatban, egy másodperc törtrésze alatt kialakuló fegyverhasználatnál a rendőr nem választhatja meg a számára optimális tüzelési pozíciót. Szintén ezt a kevéssé ideális lövőhelyzetet jelenítették meg a részben kitakart célok, továbbá azok az állomások, ahol egyéb kötöttségek nehezítették a versenyzők dolgát. Volt feladat, ahol álló motorkerékpárról, a gázmarkolat folyamatos érintése mellett kellett tüzelni, máskor egy szűkre szabott négyzetből, vagy ülő testhelyzetben, az asztalra helyezett akadályok mögül. Mesterséges behatásokkal gondoskodtunk arról, hogy próbára tegyük a mezőnyt; volt, hogy a látási viszonyokat nehezítettük, de ennél radikálisabb elemeket is alkalmaztunk. Megtartottuk tavalyról azt a felosztást, hogy mindkét napon nyolc-nyolc pályát kellett a résztvevőknek teljesíteni, ezek közül azonban idén újdonságként két számot este kilenc és éjfél közé időzítettünk, tudatosan megzavarva az indulók bioritmusát. A másik újdonság az volt, hogy közlekedési balesetet szimuláltunk, a forgatókönyv szerint a versenyzőknek ezután a 12 km/órás becsapódás okozta sokkhelyzet után kellett azonnal célzott lövéseket leadniuk.

A vasárnapi megérkezést követő kétnapos versenyen a távol-keletet a visszatérőnek számító, hazánkban versenyezni szemmel láthatóan kiváltképpen szerető kínai csapat képviselte, míg az arab térséget Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek delegációja. Idén debütált a bajnokságon a komplett Baltikum: Észtország, Litvánia és Lettország is elindította legjobb lövőit, mellettük az európai szegmenst erősítették a fehéroroszok, a csehek és szlovákok. Négy hazai küldöttség: a Magyar Rendőrválogatott, a Terrorelhárítási Központ a Magyar Honvédség Katonai Rendészete és a házigazda Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság képviselte a magyar színeket, az ötvenhét főt felvonultató mezőnyben idén is üdvözlendően nagy számú hölgyversenyző ragadott pisztolyt. Idén Fehéroroszország küldöttsége ismételten a legjobbnak bizonyult, kiélezett versenyben ők hódították el a legtöbb elsőséget.


EREDMÉNYEK

 

Női egyéni:

I. helyezett: Haidukevich Hanna (Fehér-oroszország)
II. helyezett: Prachkaila Maryna (Fehéroroszország)
III. helyezett: Sharifa Jaffar (Egyesült Arab Emírségek)

 

Férfi egyéni:

I. helyezett: Zayats Yauheni (Fehéroroszország)
II. helyezett: Csaplár Balázs (Terrorelhárítási Központ)
III. helyezett: Baranyai Ernő (Magyar Rendőrválogatott)

 

Női csapat:

I. helyezett: Fehéroroszország I. csapata
II. helyezett: Egyesült Arab Emírségek I. csapata
III. helyezett: Kína I. csapata
 

Férfi csapat:

I. helyezett: Fehéroroszország II. csapata
II. helyezett: Kína II. csapata
III. helyezett: Kína III. csapata

 

Összetett:

I. helyezett: Belarusszia II. csapata
II. helyezett: Kína II. csapata
III. helyezett: Belarusszia I. csapata

 

Szilágyi Attila
Fotó: Fülöp Máté

<< Vissza az előző oldalra