Relikviákat és érméket gyűjt

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Ormós László törzszászlós különleges pénzérmegyűjteménnyel rendelkezik, egy-egy darab még a Krisztus előtti időkből származik. Az érmék mellett számos rendőri relikviára is szert tett, ami egyfajta kapocs a kollégáihoz.

Ormós László 1984-ben szerelt fel, pályafutását a Mosonyi utcában kutyás járőrként kezdte. Nem sokkal később bűnügyi vizsgáló lett, majd néhány év kihagyás után ismét a Mosonyi utcába került. Onnan a VIII. Kerületi Rendőrkapitányságra vitte az útja, ahol már tíz éve szolgál, jelenleg járőrparancsnok.

A zsarurelikviákat közel harminc éve gyűjti.

– Az első karjelvényt 1991-ben szereztem meg – meséli. – Akkor látogatott hazánkba II. János Pál pápa. Kutyás járőrként vettünk részt a biztosításban, és először viseltük ezeket a felvarrókat, nekem nagyon megtetszettek. Később a lovasoknál is megjelentek, ezért felkutattam néhány speciális hímzőt, hátha egy-egy érdekesebb darabot beszerezhetek. De sajnos akkor nem úgy ment, hogy az ember csak bemegy egy boltba, és megveszi. Néhány kolléga is elkezdte gyűjteni őket, ezért amikor kaptunk egy karjelvényt, kértünk hozzá még egyet, hogy a másikat elcserélhessük. Nem volt még internet, mobiltelefon, sokkal nehezebben ment a kommunikáció. A kollégák egymás közt építették ki a kapcsolatokat, szerezték be az információkat, kinek milyen karjelvénye van, és azt cserélgettük. Rengeteg ismeretségre tettem így szert, ahogy gyűjtő kollégáim is. A hobbi összekötött minket. Aztán kaptam egy rendőrsapkát. Nagyon megtetszett, és eszembe jutott, miért ne gyűjthetném akkor ezt is. Hatalmas élmény volt, amikor sikerült beszerezni egy régi csendőrkalapot. Ezután katonai régiségbörzéken és bolhapiacokon kutattam a „kincsek” után. A karjelvények, sapkák mellett megjelentek a gumibotok, bilincsek, majd a kitüntetések is. Utóbbiak már komoly szakértelmet kívánnak, ugyanis a ritka kitüntetéseket gyakran hamisítják. Régebben nem adtak ki olyan könyveket, amelyek segédanyagként szolgáltak volna a gyűjtéshez. Így sokan az öregektől tanultunk. Mikor elmentünk az idősebb kollégákhoz, hogy megvásároljunk egy-egy kitüntetést, beszélgetésbe elegyedtünk velük. Ha ők a bizalmukba fogadtak, elárultak olyan érdekességeket, apróságokat is, amik alapján azonosítani lehetett az érmeket. Például mi az az apró jel, amelyre figyelni kell, ha nem akarjuk, hogy átverjenek egy valódinak tűnő hamisítvánnyal. Ma már sok könyvet megjelentetnek ugyan ezzel kapcsolatban, de a titkokat ma sem árulják el.

Ormós László a relikviák mellett különleges pénzérméket is gyűjt. Az első darabokat még gyermekkorában tette el. Később már nemcsak a különleges éremfajták kezdték érdekelni, hanem a hozzájuk tartozó történetek és a kor is. A törzszászlós folyamatosan tájékozódik, és rendszeresen lapoz fel olyan könyveket, amelyekből megtudhatja, hogy az egyes uralkodókhoz milyen pénzérme tartozott. Az egyik vágya, hogy beszerezzen valamennyi magyar uralkodóhoz legalább egy érmét. A gyűjteményéből már csak két darab hiányzik. Az érméi közül a legrégebbi Nagy Sándor drachmája, ami a Kr. e. 300-as évekből származik, illetve van eredeti Julius Caesartól, valamint szerzett dénárt Augustustól is. Emellett bizánci pénzérméket is gyűjtött, amelyeknek egészen különleges a kialakításuk, formájuk egy tálra emlékeztet.

Rádi Mónika

Fotó: Marosfalvi Péter

<< Vissza az előző oldalra