Rendőrök mint mentők

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság a polgári védelem világnapja alkalmából március 1-jén ünnepséget rendezett az igazgatóság Dologház utcai épületében.

Mások mellett négy III. kerületi zsaru munkáját is elismerő oklevéllel jutalmazták.

A III. Kerületi Rendőrkapitányság négy fiatal munkatársa vehetett át elismerő oklevelet a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak a polgári védelem világnapja alkalmából rendezett ünnepségén. Jakab Nikolett őrmester, Sztolyka Roland zászlós, Lukács Ádám törzsőrmester és Gordos Richárd főtörzsőrmester. Az elismerés azért járt, mert kiemelkedő munkájukkal segítették a katasztrófavédelmiseket. Január 19-én, amikor bejelentést kaptak arról, hogy a Budapest III., Végvár utcában kigyulladt egy ház pincéjének valamelyik tárolóhelyisége, a helyszínre siettek, és a veszélyes helyzetben azonnal megkezdték a lakók értesítését, valamint a ház kiürítését.

Jakab Nikolett őrmester Sztolyka Roland zászlóssal volt éppen szolgálatban, Gordos Richárd főtörzsőrmester pedig Lukács Ádám törzsőrmesterrel, amikor hajnali öt óra után néhány perccel bejelentés érkezett a Végvár utcai tűzesetről.

– Szerencsére a közelben voltunk, így néhány perc múlva a helyszínre értünk – mondja Jakab Nikolett őrmester –, és elkezdtük értesíteni, menteni az embereket. A teljes négyemeletes házat ki kellett ürítenünk.

– Amikor megérkeztünk, azt láttuk, hogy lángol a pince egy része, de a lépcsőházban még nem volt füst – veszi át a szót Sztolyka Roland zászlós. – Minden emeleten az összes lakásba bekopogtattunk, és szóltunk az embereknek, hogy azonnal hagyják el a házat.

– A hajnali órákban történt az eset, még aludtak a lakók – teszi hozzá Gordos Richárd főtörzsőrmester –, ezért mindenkit fel kellett ébreszteni, és segíteni nekik, hogy gyorsan elhagyják a házat. Fontos volt a gyorsaság, mert elkezdett terjedni a füst felfelé.

– Ilyenkor nyugodtnak kell maradnunk – magyarázza Lukács Ádám törzsőrmester –, mert ha látszana rajtunk bármiféle ijedtség, akkor az átragadna a veszélyben lévőkre is. Azonkívül, hogy igyekszünk mihamarabb kiterelni az embereket a házból, még nyugtatgatni is kell őket.

A kötelező kérdésre, hogy féltek-e, szinte egyszerre mondják: nem. Valahogy úgy fogalmaznak: „Amikor az ember cselekszik, akkor ilyesmire nincs idő.” Hanem azért megesett, hogy a negyedik emeleten két, fél-egy év körüli ikergyerekkel, valamint egy három év körüli kislánnyal lakó családdal az egyre fojtóbb füst miatt már nem jutottak le a földszintre. Így vissza kellett szaladniuk velük a lakásba, és megvárniuk, amíg az időközben kiérkező tűzoltók részben eloltják a tüzet, részben átszellőztetik a lépcsőházat. Valamint nem volt egyszerű azzal a nagyon lassan mozgó, 70 éves bácsival megértetni, hogy menni kellene, aki a kilencvenes éveiben járó édesanyjával lakott egy lakásban. A történet három nap múlva folytatódott, amikor a Római-parton egy családi ház gyulladt ki, és a lángoló épületből is kihozott valakit Jakab Nikolett és Lukács Ádám.

A III. Kerületi Rendőrkapitányság fiatal munkatársairól amúgy is elmondható, ha tűzesetről vagy terjengő füst okán annak gyanújáról értesülnek, azonnal rohannak segíteni. Éppen egy éve történt az eset, amikor a Bogdáni út egyik lakóházában ugyancsak a pincében keletkezett tűz, ott Décsi Gábor törzszászlós, Pénzes János, Jakab Nikolett és Kondor Zsoltné őrmesterek, valamint Detrich Martin törzsőrmester 11 lakásból 13 embert kísért ki a veszély perceiben. Tavaly szeptemberben egy 85 éves néni a Zápor utcai lakásában felejtett ételt a tűzhelyen, ami kis híján tüzet okozott. Ezen a helyszínen a tűzoltók kiérkezése előtt Hugyecz Krisztina és Rideg Renátó őrmesterek segítettek, ez év januárjában pedig ugyancsak sütőben felejtett étel kezdett füstölni a Szentendrei út egyik lakásában, ahol az elsőként helyszínre érkező Varga Máté és Durján Szabolcs őrmestereknek már az ajtót kellett befeszíteniük, a feledékeny 68 éves nő ugyanis az enyhe füstmérgezéstől már arra is képtelen volt, hogy ajtót nyisson. Feküdt a földön, nyöszörgött, és várta, hogy érkezzen a segítség. Érkezett.

Az okleveleket ezúttal Varga Ferenc tűzoltó dandártábornok, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója adta át.

– A rendőrök elsőként érkeztek a helyszínre, és azonnal megkezdték a lakók kiértesítését, igyekeztek közülük minél többet kikísérni a házból – mondta az ünnepség után Varga Ferenc. – Ezt egészen addig csinálták, amíg a füst miatt már veszélyessé vált a helyzet. Illetve amíg a kiérkező tűzoltók kárhelyparancsnoka azt nem mondta, hogy attól kezdve elzárkózás van, azaz mindenkinek vissza kellett mennie a lakásába, bezárkóznia, és az ajtók réseit el kellett tömíteniük, hogy ne szivárogjon be a füst. A rendőrök is ennek megfelelően cselekedtek, hiszen ők is tudják, csak addig szabad beavatkozniuk ilyen esetekben, amíg ez nem jelent rájuk nézve veszélyt. Hiszen ha ők bajba kerülnek, akkor őket is menteni kell. Nekik a rendőri munkához szükséges felszerelésük van, márpedig nagyobb tűzesetnél ez nem elég. Az viszont fontos, hogy amennyiben egy efféle veszélyes helyzetben egyenruhás rendőr kéri a lakókat arra, hogy haladéktalanul hagyják el a lakást, annak súlya van, szemben azzal, ha a társasház valamelyik lakója tenné ugyanezt.

Ahogy a hivatalos indoklásban áll, a III. Kerületi Rendőrkapitányság fiatal zsarui az oklevelet „A katasztrófavédelem területén 2018. évben kifejtett kimagasló tevékenységük elismeréséért” kapták.

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

<< Vissza az előző oldalra