Velük tekernek

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Hogy Komárom-Esztergomban minél kevesebb kerékpáros-baleset legyen, részint sok és jó minőségű bicikliút készült, részint pedig a baleset-megelőzési bizottság szervezett számos programot ennek érdekében. Ezek egyike a Tekerj velünk! kampány.

– Idén Komárom-Esztergom vármegyében meghirdettük a kerékpárosok évét, és egy Tekerj velünk! elnevezésű kampányban igyekszünk népszerűsíteni a biztonságos, balesetmentes biciklizést – mondja Tímár Zsuzsanna alezredes, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottság titkára. – Ennek a kampánynak több programja volt eddig. A márciusi nyitórendezvényen a földet körülbicikliző, baji születésű Illés Adorján népszerűsítette a programsorozatot, és tartott előadást az élményeiről, valamint a biztonságos kerékpározásról. Áprilisban szerveztünk egy bringás pikniket, amely egy Tatabányától Tatáig tartó biciklis kirándulás volt. A célállomáson kisorsoltuk a tombola nyereményeit, valamint az általunk biztosított szerviz segített megigazítani a kétkerekűek kisebb-nagyobb hibáit. Szerveztünk éjszakai túrát is, és felállítottunk egy szervizpontot Tatabányán, a József Attila Könyvtár mellett. Ezenkívül felhívást tettünk közzé, hogy akiknek feleslegessé vált a kerékpárjuk, adományozzák nekünk, mi pedig a szükséges javítás és felszerelés-kiegészítés után, szeptember 20-án ünnepélyes keretek között továbbadjuk a rászorulóknak.

***

A Tekerj velünk! kampányt népszerűsítő Illés Adorján szinte napra pontosan négy év alatt járta körbe a földet biciklivel. Tekert 45,5 ezer kilométert, így amit a kétkerekűről és annak biztonságos használatáról tudni kell, azt ő pontosan tudja. Az út során készített fotóiból album született A Nagy Mosolykönyv címmel. Korábban mérnök volt, jelenleg élménybeszámolókat és motivációs tréningeket tart cégeknek és civil szervezeteknek. Vele beszélgettünk.

– A hazai utakon közlekedő autósokról, motorosokról, kerékpárosokról is készülhetne egy mosolykönyv?

– Ahogy mondani szokták: ahol fát vágnak, ott hullik a forgács. Azaz mindig előfordulhatnak feszült helyzetek a közlekedésben, de a lényeg, hogy figyeljünk egymásra, és akkor mindenki mosolyogni fog az utakon is.

– Fontos lenne ez a figyelem, de azért sokszor hiányzik…

– Amit fontosnak tartok, hogy együtt éljünk a forgalommal, segítsük egymást, és ne azért tartsuk be a szabályokat, mert kötelező. Ha például biciklizés közben taxival vagy busszal tartok egy irányba, akkor mindig lehúzódok, elengedem őket, hiszen nekik haladniuk kell, ez a munkájuk. Igyekszem az utakon másokkal is figyelmes lenni, így aztán velem is együttműködők a közlekedés résztvevői.

– A kerékpározás olykor veszélyes. Sokszor volt veszélyben a földkerülő út során?

– Hetente egyszer biztosan megtörtént, hogy centiméterekre ment el mellettem egy busz vagy egy kamion. Harminckilenc országban jártam, többnyire aszfaltúton tekertem, néha homokos, köves és szűk utakon is. Megtettem 45,5 ezer kilométert, így aztán különösen sok tapasztalatot szereztem arról, mennyire fontos a biztonságos közlekedés.

– Miért gondolta fontosnak, hogy részt vegyen ebben a kampányban és a hozzá kapcsolódó kisfilmekben?

– Amikor négy évig tekertem a föld körül, nagyon sok kedvességgel, segítőkészséggel találkoztam. Több esetben a rendőrök segítettek, és szeretném ezt a sok kedvességet, segítőkészséget visszaadni nekik és az embereknek. Valamint lényegesnek tartom, hogy ne csak a Komárom-Esztergom vármegyei bicikliutak legyenek világszínvonalúak, de a közlekedési morál is.

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: ILLÉS ADORJÁN, RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra