Zámolyi pengemester

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Béres Tamás törzszászlós, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi technikai és helyszínelő osztály kutyavezetői csoportjának munkatársa gyerekként került köszörűgép közelébe, de csak két éve kezdett másodállásban késkészítésbe, hobbinak tekinti. Nem alkot rendelésre, de így is eladott már 800 darabot.

Míves konyha- és zsebkések mellett igényesen munkált filézők, szeletelők, bárdok, karambitok, vajazók, szakács-, tőke- és vasalókések sorjáznak késes-köszörűs Facebook-oldalán, ahol foglalni lehet őket.

– Azért nem gyártok rendelésre, mert számomra a késkészítés és az élezés nem munka, hanem szenvedély, kedvtelés, és lelkületben a kutyás rendőri szolgálathoz is hasonlóan viszonyulok. Komolyan veszem, de nem tudnám csinálni lelkesedés nélkül – foglalta össze. – Lekopogom, viszonylag sokan érdeklődnek. Korábbi vásárlók is nézegetik a közösségi oldalamat, mert kíváncsiak rá, mostanság milyen késekhez érzek kedvet.

Ez a kedv aránylag későn talált rá, pedig köszörűgép közelében cseperedett fel.

– Néhai nagyapám, Papp Zoltán késes-köszörűs mester a debreceni orvosi műszergyár dolgozójaként szeretett bele a késacél megmunkálásába, és 1972-ben építette meg az első köszörűgépét. Ennek a másolata itt áll a fészeremben, magam építettem – folytatta. – Nagyapám bátyja, Ferenc is látott fantáziát a késgyártásban, és közösen alapítottak egy céget. Gyerekként engem nem érdekelt a késkészítés, sőt, utáltam is az egészet, aminek az volt a legfőbb oka, hogy csak akkor mehettem be nagyapa balmazújvárosi műhelyébe, amikor ki kellett takarítani, és ahhoz nagyon nem fűlött a fogam.

A rendőri pálya vonzotta.

– Két egyenruhás is volt a rokonságban, és úgy éreztem, a rendőri szolgálat nekem való lenne. A középfokú végzettség miatt jelentkeztem a hajdúböszörményi Széchényi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum mezőgazdasági gépész szakára, de mivel az betelt, átsoroltak a vadász és vadtenyésztő szakra. Hivatásos vadászként érettségiztem, és rögtön jelentkeztem a Miskolci Rendészeti Szakközépiskolába – mesélte Béres Tamás, aki 2002 nyarán szerelt fel a Debreceni Rendőrkapitányság bevetésirányítási központjába. – Négy évre rá megnősültem, és 2007-ben azért költöztünk át a Fejér megyei Csórra, mert megpályáztam az ottani körzeti megbízotti állást, amihez önkormányzati lakás is járt. Ott lettem kutyás rendőr 2009-ben. 2011 és 2021 között zámolyi körzeti megbízott voltam, két évvel ezelőtt pedig szembejött egy olyan lehetőség, hogy be lehetett menni a megyére bűnügyi kutyavezetőnek, és éltem vele. A kutyák szeretetét apám plántálta belém. Gyerekként rácsodálkoztam, milyen sok mindenre lehet őket betanítani, és ebből magam sem akartam kimaradni.

Első négylábú partnerével, a Nózi hívónevű, ordas német juhász kankutyával olyan sok sikeres felderítésben vettek részt, hogy 2013-ban Szolgálatban Négy Lábon díjat adományozott neki a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság. Második szolgálati kutyájával, Rakítóval 2015-ben másodikok lettek az Országos Rendőr-főkapitányság Rendészeti Főigazgatóság kutyavezetőknek szervezett versenyén a dunakeszi Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Központ területén. Lassan öt éve Dáriusz a partnere, aki szintén tehetséges és nagy munkabírású, általános rendőrkutya és kábítószer-kereső. Ő a műhely melletti kennelben lakik, akárcsak Vuk, a jövő reménysége, Rakító pedig ráérős nyugdíjasként járőrözik a lakóház kertjében.

– Tíz éve indult el az a folyamat, ami odáig vezetett, hogy 2021-ben kiváltottam a kisipari működési engedélyt – idézte fel a pengemester. – Disznót vágtunk, és az ehhez való késeket előtte bevittem éleztetésre, mert már igencsak tompák voltak. A köszörűs csúnyán elbánt velük. A filézők másfél centivel lettek rövidebbek, a nagykés meg olyan hullámos volt, mint a Balaton. Vissza is mentem reklamálni, aztán amikor legközelebb mentünk látogatóba nagybátyámékhoz Balmazújvárosba, ezeket a késeket is magammal vittem, hogy próbáljon csodát tenni velük. Közben olyan jót beszélgettünk a késkészítésről, persze nagyapámról és a bátyjáról is, akiktől a nagybátyám a műhelyt átvette, hogy bogarat tett a fülembe, és szép lassan elsajátítottam a mesterség alapjait önképző jelleggel. Először megépítettem magamnak néhai nagyapám köszörűgépét, majd szalagcsiszolót is csináltam, és közben ráéreztem. Tavaly januárban vásároltam az első gépemet, idén pedig a másodikat. Néha párban csiszolunk Olivér fiammal, aki már ügyesen szegecsel; addig se a telefont nyomkodja. Eddig 800 kés került ki a kezem közül, és a nagy részüket el is adtam. Még külföldre is. Kollégák is vásároltak tőlem, köztük az egyik volt parancsnokom.

Debrecenből hozza a rozsdamentes késacéltáblákat, amelyekre egy helyi informatikus tervezi rá a rajzait, és egy lézervágásra szakosodott cégnél metszeti ki a pengéket, amelyek ezután mennek hőkezelésre. A hüvelyeket is csináltatja, de a markolatokat maga készíti.

– Még mindig hagyományos fával szeretek a legjobban dolgozni, de ébenfa, venge, amarant és mahagóni is kerül a kezem alá. Meg agancs is, amit szintén nagy kedvvel szoktam munkálgatni, de a szintetikus micarta is tetszik, és jó is a fogása. Kacérkodom a fröccsöntéssel, de most először is a bicskakínálatot szeretném szélesíteni. Eddig ötféle zsebkést készítettem, ezt fejleszteném fel 19-re – mondta, és hozzátette, pengéin az önkormányzat engedélyével használja Zámoly címerét. – Mindig megnézem a Kékfényt, és közben izgulok, nehogy valamelyik késemet kiszúrjam egy bűnügyi tudósításban, de úgy gondolom, ez a 800 eladott munka még nem olyan tetemes, hogy bármelyik is rossz kézbe kerüljön, arra viszont már most elég, hogy valami maradjon utánam.

SZ. Z. J.

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA, RENDŐRSÉG

<< Vissza az előző oldalra