Védekezzen az adathalászok ellen!
Mit tegyen, hogy ne váljon csalás áldozatává?
- Kezelje óvatosan, fenntartással a kéretlen banki e-maileket!
- Minél sürgetőbb a levél hangvétele, legyen annál gyanúsabb!
- Legyen különösen éber, ha egy „banki” e-mail bizalmas információkat kér, például az online banki jelszavát! A bankok kizárólag biztonságos módon, az online banki felületen vagy mobilapplikációban kommunikálnak az ügyfelekkel, sosem kérnek bizalmas adatokat ilyen formában!
- Ne kattintson az üzenetben lévő hivatkozásokra, és ne nyissa meg a mellékleteket, a webes bejelentkezések címeit inkább manuálisan gépelje be, vagy használja a hivatalos banki oldalt!
- Mindig legyen gyanakvó a mások által kezdeményezett olyan kapcsolatfelvételekkel szemben, amely során nem tud minden kétséget kizáróan megbizonyosodni a másik fél identitásáról! Különösen igaz ez az elektronikus kommunikációra: ne válaszoljon gyanús e-mailekre!
- Vizsgálja meg alaposan az e-mailt! Keressen furcsaságokat, következetlenségeket és értelmetlennek tűnő dolgokat. Például: furcsa nyelvezet, helyesírási hibák, sürgető hangnem.
- Legyen különösen körültekintő a mobileszközök használatakor! Telefonon vagy táblagépen nehezebb lehet észrevenni az adathalász kísérleteket. Nem lehet gyanús hivatkozások fölé vinni az egérmutatót, és a kisebb kijelző miatt a nyilvánvaló hibákat is nehezebb beazonosítani.
- A gyanús e-maileket jelentse bankjának: minden vállalat szívesen veszi az ilyen típusú támadásokról szóló információkat. Ha kétségei vannak, hívja fel bankját!
- Mindig tartsa naprakész állapotban szoftvereit, beleértve a böngészőt, a vírusirtó programokat és az operációs rendszert!
Részeetekért látogasson el a www. kiberpajzs.hu oldalra!