A dél-alföldi tanyák biztonságáért
Több mint 13,5 millió forintot nyert a három dél-alföldi rendőr-főkapitányság a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács pályázatán.
A külterületen, tanyákon élők biztonságát szolgálja a Csongrád, Bács-Kiskun és Békés Megyei Rendőr-főkapitányságok összefogásával megvalósuló projekt, amelynek nyitókonferenciáját 2015. március 10-én tartották Szegeden.
Dr. Lukács János r. dandártábornok beszédében elmondta, a tavaly novemberi hódmezővásárhelyi tanyakonferencián kaptak tájékoztatást a pályázati lehetőségről. A régió főkapitányságai összefogtak annak a gondolatnak a jegyében, hogy „együtt többet tudnak tenni”. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője hangsúlyozta, a megyében immár 18 éve működő tanyaprogram bővül újabb elemekkel a pályázati lehetőségnek köszönhetően.
Dr. Hatala József ny. r. altábornagy kiemelte, a Dél-Alföldi Tanyák Biztonságért pályázat a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács életében is jelentős esemény, mivel ez az első olyan projekt, amely több megyei rendőr-főkapitányság összefogásával valósul meg. A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke úgy vélte, a civil szervezetekkel együtt gondolkodó, a médiát is jól használó, a külterületen élők biztonságát fokozó program sikerre van ítélve. Hozzátette, a tanyák biztonsága a vidék fejlesztését is szolgálja, ezért a projekt több mint 13,5 millió forint támogatást nyert el a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácstól.
A főpályázó Békés Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője ismertetőjében elmondta, hogy a legutolsó népszámlálás adatai szerint több mint 121 ezer ember él külterületen a dél-alföldi régióban, akik kiszolgáltatottabbak, ezért jobban igénylik a folyamatos rendőri jelenlétet. Dr. Polyák Zsolt r. dandártábornok hangsúlyozta, a projekt célja az, hogy a prevenciós információkat minden tanyán élőhöz eljuttassák. Ehhez felhasználják az írott és elektronikus médiumokat, lakossági fórumokat szerveznek és a posta bevonásával szórólapokat juttatnak el az érintettekhez. A bűnmegelőzés mellett a baleset-megelőzés is helyett kapott a pályázatban, amely elsősorban a kerékpárral közlekedők biztonságára fókuszál.
A konferencia résztvevői egyet értettek abban, hogy a projekt akkor lesz eredményes, ha a 121 ezer külterületen élőből csaknem mindenkihez eljutnak.