Ezer Lámpás Éjszakája

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Az Eltűnt Gyerekek Világnapja alkalmából 2015. május 31-én ötödik alkalommal rendezik meg az Ezer Lámpás Éjszakája elnevezésű kampánysorozatot, amely a gyermekek eltűnésének jelenségére szeretné felhívni a társadalom figyelmét.

Idén a főváros mellett további nyolc megyei rendőr-főkapitányság csatlakozott a társadalmi kezdeményezéshez: Bács-Kiskun megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Fejér megye, Győr-Moson-Sopron megye, Komárom-Esztergom megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Vas megye és Zala megye, - ahol a fővárosi eseményhez hasonló színes programokkal várják az odalátogatókat.

 

Budapesten az érdeklődőket 2015. május 31-én a XIV. kerületi ’56-osok terén várják a szervezők, ahol civil szervezetek képviselői, valamint a BRFK Bűnmegelőzési, illetve Baleset-megelőzési Osztályának munkatársai beszélgetnek a jelenlévőkkel. A kampány minden helyszínen koncerttel, illetve a rendezvény védjegyévé vált világító lufik magasba bocsátásával zárul.

Hazánkban az eltűnések okaként elsősorban a kiskorúak mikro- és makrokörnyezeti körülményeit, hatásait lehet megemlíteni:

- a közösségi szállásokon, lakásotthonban, gyermekotthonban elhelyezett kísérő nélküli külföldi állampolgárságú kiskorúak;

- a gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló és gondozási helyükről engedély nélkül eltávozott vagy oda vissza nem tért kiskorúak, akik a többszöri eltűnéseik miatt rendszeresen a hatóság látókörébe kerülnek;

- a különváltan élő szülők láthatásról vissza nem hozott vagy oda el nem engedett gyermekei: amikor az egyik szülő a kiskorú elhelyezésére, felügyeletére vonatkozó jogerős bírósági végzés ellenére, a másik szülő tudta nélkül viszi külföldre a gyermeket;

- amikor olyan kiskorú tartózkodási helye marad ismeretlen a hatóság előtt, aki felnőtté válása előtt dönt úgy, hogy elhagyja a szülői házat és megszakítja a kapcsolatot hozzátartozóival, s később szándékosan nem ad életjelet magáról.

A 2014. évben 16 885 körözés elrendelése érintette a 18 év alattiakat - azaz az összes eltűnt mintegy 84 %-át. A tavaly elrendelt és jelenleg hatályos (aktív) körözések száma fiatal- és kiskorúakra vonatkoztatva 852.

A rendőrség minden kiskorú eltűnését kiemelt feladataként kezeli, azonban a jelenség kezeléséhez elengedhetetlen a problémakörben érintett gyermekvédelmi szervezetek, a civil kezdeményezések és a családok együttműködése.

<< Vissza az előző oldalra