Koszovói twinning projekt
A Twinning, más néven Ikerintézményi Program 1998 óta az EU bővítési és partnerségi politikájának egyik fontos eszköze.
Célja a kedvezményezett, potenciális tagjelölt ország adott intézményeinek fejlesztése a kiválasztott EU tagország azonos intézményének segítségével. A projekteket az EU finanszírozza 100%-ban, a nyerteseként kiválasztott (projektvezető) tagország szakmai és pénzügyi irányításával.
Projekt azonosító: KS 12 IB JH 01
Projekt címe: Szervezett bűnözés és korrupció elleni bűnügyi nyomozási kapacitás erősítése
Indítás: 2014. március
Zárás: 2016. szeptember
Kedvezményezett: projektvezető Németország (Brandenburgi Rendőr Akadémia) a Magyar Rendőrség pedig junior partner
Projekt összköltsége: 1,8 millió euró
Projekt státusza: folyamatban
Az új személyes kapcsolatokon és az intézményfejlesztésen túl a twinning projektekt a bilaterális, a gazdasági és biztonságpolitikai érdekeket is szolgálják. A részt vevő szakértők új ismereteket, nemzetközi tapasztalatokat, átadható, a hazai közigazgatásban is alkalmazható tudást szerezhetnek.
2014. április 3-án került sor Pristinában a „Szervezett bűnözés és korrupció elleni bűnügyi nyomozási kapacitás erősítése” elnevezésű (KS 12 IB JH 01) koszovói twinning projekt nyitóértekezletére.
Az 1,8 millió euró támogatást elnyert projekt célkitűzése, hogy a Koszovói Rendőrség és Ügyészség nyomozási kapacitásait megerősítse a szervezett bűnözés és korrupció elleni küzdelem területén. A projektvezető Németország (Brandenburgi Rendőr Akadémia) a Magyar Rendőrség pedig junior partner.
A projekt időtartama: 2014. március - 2016. szeptember hó.
A 30 hónapos megvalósítási időtartama alatt a Magyar Rendőrség által delegált szakértők előadásokat, szakmai tanácsadást, oktatást tartanak koszovói kollégáiknak 3-5 napos kiküldetés során, a kidolgozott munkaterv tematikája alapján.
A projekt jelentősége a Magyar Rendőrség számára többek között az, hogy európai szintű programban vesz részt, lehetőség nyílik a szakértői tevékenységek kölcsönös megismerésére, tapasztalatok cseréjére, szakmai kapcsolatok bővítésére, mely természetesen hozzájárul Koszovó társszerveivel történő hatékonyabb szakmai együttműködéshez.
A szakértői tevékenységekben a magyar fél aktívan vesz részt. Ezt jelzi, hogy 2014-ben a tevékenységek végrehajtásához 11 fő magyar szakértőt delegáltunk, és 13 szakértői kiutazást szerveztünk a projekt keretében. 2015. június 11-én került sor az 5. Irányító Bizottsági Ülésre, melyen a projektvezetők, projektkomponens-vezetők, valamint az EU képviselője többek között a projekt előrehaladását értékelték. Egybehangzóan állapították meg valamennyien, hogy a projekt nagyon jó ütemben halad, a szakértői tevékenységek magas színvonalúak és az elért eredmények előremutatóak.
ORFK GF Európai Támogatások Osztály
http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/szervezeti-hirek/kozos-fellepessel-a-szervezett-bunozes