Készenléti Rendőrség
„Egység, Hűség, Becsület!”
A Készenléti Rendőrség (KR) a magyar rendőrség csapaterejének bázisa, rendszeresített létszáma a budapesti és vidéki egységekkel együtt 10 266 fő.
A területi rendőri szerv parancsnoka a műveleti országos rendőrfőkapitány-helyettes, aki irányítója az alárendeltségébe tartozó nyolc igazgatóságnak, valamint a négy főosztály jogállású szervezeti elemnek.
A Készenléti Rendőrség parancsnoka gyakorolja egyben a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. tulajdonosi jogait.
A Készenléti Rendőrség az Országos Rendőr-főkapitányság – közvetlenül az országos rendőrfőkapitány – irányítása alatt önálló feladat- és hatáskörrel, országos illetékességgel önálló központi költségvetési szervként jár a Rendőrség szerveiről és a Rendőrség szerveinek feladat- és hatásköréről szóló 329/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 9. § rendelkezése alapján meghatározott feladatkörökben.
A Készenléti Rendőrség szervezetében, rendőrség speciális közrendvédelmi, csapatszolgálati egységeként a Rendészeti Igazgatóság állománya a területi rendőri szervek igényei alapján megerősítő erőként rendszeresen részt vesz sport és kulturális, valamint a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó gyűlések biztosításában, halaszthatatlan beavatkozást és csapaterőt igénylő, illetve a védett személyekkel kapcsolatos biztosítási feladatok végrehajtásában.
Csapaterő alkalmazása esetén szervezi és irányítja az igénybevételt, összehívja a Készenléti Rendőrség műveleti törzsét. A közbiztonsági helyzet, valamint a közterületek rendjének fenntartása érdekében a főváros bűnügyileg frekventált kerületeiben, továbbá Pest és Nógrád vármegyében – a területi rendőri szervek megerősítő erőigényének megfelelően – bevetési csoportok teljesítenek szolgálatot. Az igazgatósághoz három bevetési főosztály, azon belül nyolc bevetési osztály, valamint a szolgálat szervezéséért, koordinálásáért felelős főosztály tartozik. Az állomány segítséget nyújt az országos szintű közbiztonsági, közlekedésbiztonsági és idegenrendészeti fokozott ellenőrzésekben, valamint személyszállító vonatok kísérésével kapcsolatos feladatokat is ellát.
Turisztikai idény alatt kiemelt feladata a főváros, a Balaton és a Velencei-tó, valamint a Tisza-tó régiójában a közbiztonsági ellenőrző tevékenység támogatása, a közterületi járőrszolgálat megerősítése, a nagy tömegeket vonzó kulturális rendezvények biztosítása.
A Készenléti Rendőrség szervezetében a legnagyobb létszámmal a 2022. augusztus 1-jével létrehozott Regionális Bevetési Igazgatóság rendelkezik. Az igazgatósághoz összesen négy főosztály és tizenkét bevetési diszlokált osztály (egy budapesti Mélységi Ellenőrzési Osztály, továbbá egy-egy osztály Pécsen, Kaposváron, Nagykanizsán, Szombathelyen, Győrben, Miskolcon, Nyírbátorban, Debrecenben, Orosházán, Szegeden, Kiskunhalason) tartozik.
Részt vesz az országos szintű közbiztonsági, közlekedésbiztonsági és idegenrendészeti fokozott ellenőrzésekben, az elrendelt akciókban. Személyszállító vonatok kísérésével és ellenőrzésével kapcsolatos feladatot lát el. A Rendészeti Igazgatóság mellett segítséget nyújt a területi és a helyi szervek közterületi szolgálatának és biztosítási feladatainak ellátásához. Közreműködik a vármegyei rendőr-főkapitányságok és a Határvadász Ezred tevékenységét elősegítve az államhatár őrzésében; megelőzi, felderíti, megszakítja az államhatár jogellenes átlépését, részt vesz a jogellenes bevándorlás megakadályozásában. Végrehajtja a mélységi ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat.
Az ország keleti és déli határszakaszán a határrendészeti kirendeltségek megerősítő védelmére a Készenléti Rendőrség szervezetén belül 2022. augusztus 01-jei hatállyal megalakult a Határvadász Ezred.
Az ezred Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén teljesít szolgálatot, tagjai a szerződéses határvadászok. Az állomány közreműködik az államhatár őrzésében, az államhatár jogellenes átlépésének megelőzésében és megakadályozásában, az államhatár rendjét közvetlenül veszélyeztető konfliktushelyzet és a tömeges méretű migráció kezeléséhez szükséges intézkedésekben, valamint határrendészeti feladatok végrehajtásában.
Speciális szolgálati feladatot lát el a Készenléti Rendőrség Különleges Szolgálatok Igazgatósága alárendeltségében a Légirendészeti Szolgálat, az Állami Futárszolgálat, illetve a Bevetési Főosztály III., mely utóbbihoz tartozik a Lovas és Kutyás Szolgálati Osztály, a Szállító Osztály, a Kiképzési és Módszertani Osztály, valamint a Bevetést Támogató Osztály. Az igazgatóságon belül működik az Infokommunikációs Főosztály, amely biztosítja a Készenléti Rendőrség teljes híradás és számítástechnikai hátterét, a feladatellátáshoz szükséges híradó- és informatikai tevékenységet és az ehhez szükséges eszközöket. Az Állami Futárszolgálat országos szinten ellátja a belföldi állami futárszolgálati tevékenységet.
A Bevetési Főosztály III. felelős a Készenléti Rendőrség állományának képzéséért, továbbképzéséért, a rendőri csapattevékenységre történő felkészítésért, valamint végzi a különösen jelentős értékű pénz- és értékszállítmányok fegyveres biztosítását.
Ellátja a Készenléti Rendőrség teljes személyi állományát érintő szállítási feladatokat, szervezi a területi rendőri szerv sportéletét, sportversenyeit. A lovas és kutyás szolgálat támogatja a területi és helyi szervek közterületi szolgálatát, továbbá az állami rendezvényeken díszelgési feladatot ellátó Nemzeti Lovas Díszegység dandárját a főosztály Lovas Alosztály állománya biztosítja.
A Légirendészeti Szolgálat rendvédelmi repüléssel, valamint polgári repüléssel kapcsolatos légirendészeti hatósági feladatot lát el. A szolgálat a Készenléti Rendőrség részére meghatározott feladatok hatékony és eredményes ellátása érdekében ún. drón csoportot működtet. Az egység nappali és hőkamerával ellátott pilóta nélküli állami légi járművekkel határrendészeti, közlekedésrendészeti, közrendvédelmi, bűnügyi területen felderítési, megfigyelési, valamint kutatási, mentési feladatokat végez.
A Magyar Légimentő Nonprofit Kft. tulajdonosi jogait 2020. január 1. óta a Készenléti Rendőrség gyakorolja, a szakmai (egészségügyi) irányítást az Országos Mentőszolgálat látja el.
A Készenléti Rendőrség Személy- és Objektumvédelmi Igazgatóság irányítása alá tartoznak a személyvédelmi főosztályok, a Tűzszerész Szolgálat, az Objektumvédelmi Főosztály, valamint az önálló jogállású Karmelita Őrségi Osztály, Sándor-Palota Őrségi Osztály és Őrzési Osztály.
A személyvédelmi főosztályok feladata a hatáskörébe tartozó védett személyek állandó, korlátozott és ideiglenes személyvédelme, a gépjármű-szolgáltatásban részesülők szállítása, a hazánkba érkező külföldi védett személyek védelme, valamint a védett személyek részvételével megtartott rendezvények helyszíneinek biztosítása.
Az Objektumvédelmi Főosztály és a két önálló osztály jogállású szervezeti elem feladata az egyes kijelölt védett létesítmények őrzés-védelme, illetve a be- és kiléptetéssel kapcsolatos feladatok ellátása.
A rendőrségi hatáskörébe tartozó tűzszerészeti feladatok ellátását, a robbantással fenyegetett helyszínek és rendezvényhelyszínek, szálláshelyek átvizsgálását a Tűzszerész Szolgálat hajtja végre. Az Őrzési Osztály végzi a Készenléti Rendőrség fogdájában elhelyezett fogvatartottak jog- és szakszerű őrzését.
A Nemzeti Nyomozó Iroda a Készenléti Rendőrség bűnügyi feladatokat ellátó, országos illetékességű, igazgatóság jogállású nyomozó szerve. A szervezeti egység jelenleg 2 szolgálatra, 10 főosztályra és 35 osztályra tagozódik.
A szervezett bűnözéshez, a szervezett bűnözői körökhöz kapcsolódó bűncselekmények vonatkozásában folytatnak nyomozásokat, a határon átnyúló kapcsolatokra épülő, nemzetközi bűnszervezetek ellen, a kibertérben elkövetett online bűncselekményekkel összefüggésben végeznek felderítő tevékenységet.
Az eredményességet hivatott elősegíteni az irodán belül kialakított Transzatlanti Műveleti Osztály, amely a szervezett bűnözés megelőzésével és a visszaszorítására vonatkozó információk cseréjével foglalkozik. Feladatkörükbe tartoznak azon gazdasági jellegű bűncselekmények miatt folytatott büntetőeljárások, melyeknél a kárérték kimagasló, továbbá az érintettek köre vagy a szervezett elkövetés ezt indokolja.
Országos szakiránytói feladata a bűncselekményekből származó jövedelmek és bűncselekményekhez kapcsolódó más vagyon felkutatásának és azonosításának elősegítése, illetve kizárólagos hatáskörrel végzi a büntetőeljárási törvényben meghatározott vagyon-visszaszerzési eljárásokat.
Feladatkörébe tartozik valamennyi fedett tevékenység, így az operatív felderítői hálózat teljes egésze, beleértve a bűnügyi hírszerzői feladatokat is. Ezen kívül végrehajtják a tanúvédelmi szolgálattal jogszabályban előírtakat.
A nyomozó szerv bűnügyi helyszínelői és technikusai végzik a kiemelt súlyú ügyekben a bűnügyi technikai munkát, valamint szakirányítói és képzési feladatokat látnak el a vármegyei rendőr-főkapitányságok részére.
A Készenlét Rendőrség szakmai igazgatóságainak munkáját segíti elő a gazdálkodási folyamatok irányításáért felelős Költségvetési Igazgatóság, valamint a Műszaki és Üzemeltetési Igazgatóság.
A Költségvetési Igazgatósághoz nyolc osztály jogállású szervezeti elem tartozik, igazgatója a Készenléti Rendőrség gazdasági vezetője. Irányítja a Készenléti Rendőrség és az ellátási körbe tartozó szervek költségvetési-tervezési, előirányzat-felhasználási- és módosítási tevékenységét, tervezi és ellenőrzi a rendőri szerv gazdálkodását, a költségvetés ésszerű és takarékos felhasználását.
Helyi lakásügyi szervként döntés-előkészítő, végrehajtó és adminisztrációs feladatokat lát el. Irányítja és ellenőrzi a rendőri szerv pályázatfigyelési tevékenységét, annak érdekében, hogy a hazai, a nemzetközi és ezen belül elsődlegesen az uniós pályázatok nyújtotta pénzügyi források eredményes felhasználása valósuljon meg. Szervezi és lefolytatja a beszerzési és közbeszerzési eljárásokat, felelős a gazdálkodási tárgyú szerződések előkészítéséért. Biztosítja a Rendőrmúzeum (1087 Budapest, Mosonyi utca 5., www.rendormuzeum.com) működtetését.
A Műszaki és Üzemeltetési Igazgatóság szakanyag-gazdálkodóként irányítja az üzemeltetési, a hatáskörébe tartozó beszerzési, a fenntartási, a működtetési, a beruházási, a vagyonhasználati- és hasznosítási tevékenységet. Feladatkörét 2 főosztály és kilenc osztály jogállású szervezeti elemmel látja el. Felügyeli a Készenléti Rendőrség energiagazdálkodását, felelős a rendőri szerv vagyonkezelésében, üzemeltetésében, használatában és ellátási körében lévő szolgálati gépjárművek nyilvántartásáért, üzemeltetéséért és javításáért. Felelős az elhelyezési körülmények, a sportolás, a lőkiképzés, a továbbképzések technikai biztosításáért, a Mezőkövesd Zsóry-fürdőn üzemelő Oktatási és Kiképző Központ, a Bajai Úszómű, valamint a Szigetbecsei Horgásztanya szolgálati és magáncélú igénybevételi lehetőségeinek biztosításáért. Gondoskodik a fegyverzeti, rendészet-technikai és műszaki szakanyagokkal történő ellátásról.
Felelős a vagyonkezelésben lévő szállók és szállóférőhelyek üzemeltetéséért és működtetéséért. A Készenléti Rendőrség munkavédelmi felügyelője útján a személyi állomány tekintetében ellátja a munkavédelemmel együtt járó feladatokat.
A hivatali, ellenőrzési, humánigazgatási szakszolgálati, valamint a védelmiigazgatási szolgálati feladatokat a Készenléti Rendőrség szervezeti egységeit érintően egységesen a Hivatal, az Ellenőrzési Szolgálat, a Humánigazgatási Szolgálat, az Ügyeleti és védelmi Szolgálat, valamint Költségvetés-ellenőrzési Csoport látja el.
A Hivatal a rendőri szerv jogszerű működése érdekében irányítja a normaalkotási folyamatokat, felelős a működési okmányok és a feladatkörébe tartozó szerződések előkészítéséért, koordinálja az együttműködési megállapodások megkötését. Gondoskodik a szerződésekből, együttműködési megállapodásokból származó igények érvényesítéséről, képviseli a rendőri szervet a peres és peren kívüli eljárásokban. Felelős a személyi állomány tagját érintő kártérítési eljárások lefolytatásáért, az okozott kár megtérítésére irányuló kárigény érvényesítéséért, valamint a benyújtott kárigények, sérelemdíjak elbírálásáért. Kivizsgálja a rendőri intézkedések elleni panaszokat, egyéb panaszokat és intézkedik a közérdekű bejelentésekkel kapcsolatban. Felelős a szervezeti teljesítményértélkelés koordinálásáért, összeállítja a rendőri szervet érintő értékelő jelentéseket, háttéranyagokat. Koordinálja a nemzetközi kapcsolattartással összefüggő feladatokat. Felügyeli, irányítja és ellenőrzi a rendőri szerv iratkezelési tevékenységét, a központi irattár működtetését.
A biztonsági vezető irányításával ellátja a minősített adattal összefüggő feladatokat, valamint működteti és ellenőrzi a Nyilvántartót és Kezelőpontokat. Az adatvédelmi tisztviselő közreműködésével gondoskodik az adatvédelmi előírások megvalósulásáról. A szervezeti integritásért felelős személy gondoskodik a szervezeti integritást sértő események bejelentésével kapcsolatos vizsgálat lefolytatásáért.
A Humánigazgatási Szolgálat ellátja a személyzeti és munkaügyi tevékenységet, végzi a szervezési, a fegyelmi, a kitüntetési és elismerési, valamint a szolgálati panaszokkal kapcsolatos feladatokat. Biztosítja a személyi állományt érintő foglalkozás-egészségügyi, közegészségügyi és járványügyi tevékenységet. Végzi a kegyeleti gondoskodással együtt járó tevékenységet. Elkészíti a Készenléti Rendőrség humánstratégiáját és az intézkedési terveket, továbbá az azokkal összefüggő értékelő-elemző jelentéseket, beszámolókat. Működteti a Személyügyi Támogató és Nyilvántartó Rendszert. Biztosítja a Készenléti Rendőrség Zenekarának működését.
A Készenléti Rendőrség Zenekarának története 100 éves múltra tekint vissza. A zenekar 1923. december 1-jén alakult meg, majd folyamatosan a rendőrségi ezredhez tartozott, vagyis a rendőri szerv jogelődjéhez. Az 1950-es és 1960-as években nemcsak fúvós, hanem szimfonikus zenekarként is működött. Majd az 1978-as átszervezést követően lett önálló fúvószenekar, s vált a Magyar Rendőrség egyetlen hivatásos művészeti együttesévé. Mai arculata a határőrség 2008-as integrációjával alakult ki. A zenészek koncerthelyszíneinek skálája nagyon széles. A fúvósok szólaltatják meg a fanfárokat állami ünnepeken és eskütételeknél. Trombitásaik kegyeleti eseményeken és temetéseken vesznek részt, továbbá számos rendőrséget érintő nagyszabású protokollrendezvényen, ünnepségen. Ugyanakkor rendszeres fellépői a különböző hazai és nemzetközi zenei fesztiváloknak. A jelenleg 61 tagot számláló együttesnek összesen húszféle formációja működik. A rézfúvóskvintettől a hat fős, akusztikus zenét játszó kisegyüttesen és a különböző létszámban játszó jazzcsapaton át a big bandig és a nagyzenekarig szinte mindenféle felállásban játszottak már. Az elmúlt évek során felléptek számos más zenekarral karöltve ugyanúgy, ahogy rengeteg ismert popénekessel is, de kísértek már gospelkórust is.
Az Ellenőrzési Szolgálat felelős a szervezeti egységeket és a szervezeti elemeket érintő vezetői és munkafolyamatba épített ellenőrzések szabályszerű és egységes végrehajtásáért. Ellenőrzi a rendőri korrupciós cselekmények megelőzésével és visszaszorításával kapcsolatos feladatokat, végrehajtja, illetve figyelemmel kíséri az ellenőrzési tervben foglaltakat. Összefoglaló jelentésben értékeli az ellenőrzések megállapításait. A Költségvetés-ellenőrzési Csoport ellátja a költségvetési szerv belső kontrollrendszerével, valamint belső ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat, továbbá a tanácsadói feladatkört.
Az Ügyeleti és Védelmi Szolgálat irányítja a rendőri szerv ügyeleti szolgálati tevékenységét, felügyeli az ahhoz kapcsolódó számítógépes jelentőrendszer, riasztási, kiértesítési rendszer, objektumbiztonsági videó-rendszer, valamint a hangrögzítő berendezés működését. Felelős a rendőri szerv különleges jogrendi időszakban történő működtetéséért, közreműködik e tevékenységek irányításában, koordinálásában, a Készenléti Rendőrség személyi állománya különleges jogrendi időszaki feladatokra történő felkészítésében.