A biztonsági öv használatának fontossága
Egy közúti közlekedési balesetben a biztonsági övet használók túlélési esélye nagyságrendekkel nagyobb az öv csatolása nélkül vezetőkhöz képest.
Az, hogy egy közlekedési baleset anyagi káros, vagy sérüléses lesz, több dolgon is múlik. Az egyik ilyen lényeges pont a passzív biztonsági eszköz (biztonsági öv, gyermekülés) használata, amely alapvetően meghatározhatja a kimenetelt.
Nem igaz, hogy kis sebességnél, városi forgalomban nem érdemes használni a biztonsági övet. Sokan úgy gondolják, hogy jól kitámasztott kézzel és lábbal is lehet úgy fékezni az ütközés pillanatában tehetetlen testet, ahogy az öv teszi. Ez egyértelműen tévhit! A felszabaduló hatalmas mozgási energiát végtagjaink nem képesek megfékezni, ezzel szemben az öv az előre száguldó testet megfogja és visszakényszeríti az ülésbe.
A kutatási eredmények tükrében a biztonsági öv használata esetén a balesetek számában és súlyossági fokában is jelentős javulás mutatható ki. Ez a megállapítás különösen igaz azokban a mai modern gépjárművekben, amelyek nagy részénél már alapfelszereltség a légzsák. Ez azonban csak akkor nyújt hatásos védelmet, ha a biztonsági öv be van kapcsolva. Ellenkező esetben a kirobbanó légzsák komoly sérüléseket okoz a tehetetlenül becsapódó testen.
Fontos tudni, hogy a hátsó ülésen utazóknak is kötelező az öv használata. Ennek az az oka, hogy a járműben hátul helyet foglalókra is ugyanolyan veszélyek leselkednek, mint az elől ülőkre, sőt esetleges előre repülésükkel veszélyeztetik az elől utazókat is.
Vezetőként vagy utasként, lakott területen belül és kívül egyaránt használják a biztonsági övet, mert csak így van esélyük arra, hogy egy baleset során komolyabb sérülések nélkül szálljanak ki az autóból.