A jégen tartózkodás veszélyei

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Jeges vízbe esve 1-2 perc alatt megkezdődik a kihűlés és 10 percen belül eszméletvesztés következik be.

Kemény fagyokkal köszöntött be az újév, így az állóvizek felszínét ugyan jég fedi, ez korántsem jelenti azt, hogy az azon való tartózkodás, sportolás biztonságos. Minden esetben az emberi élet, az egészség megóvása az elsődleges szempont, ezért a következő tanácsok, útmutatások ismerete, betartása elengedhetetlen.

 

A szabadvizek jegén csak a tiltó rendelkezés alá nem eső helyeken szabad tartózkodni, ott, ahol a jég kellő szilárdságú, valamint nem olvad, nem mozog. Biztonságos korcsolyázáshoz legalább 12 centiméter vastagságú jég szükséges, a víz mélysége pedig nem haladhatja meg a 120 centimétert. Veszélyforrást jelentenek ugyanis a víz alatti áramlatok: a vízbe merült személyt a jégtábla alá sodorhatják. Esetlegesen légréteg is kialakulhat a jég alatt, így az saját súlyától is beszakadhat. Nagyobb jégfelületen veszélyeket rejthet a friss havazás, mert így a jég tényleges állapotát nem lehet időben felmérni.

 

Tilos éjszaka, kikötők területén, folyóvizeken, ködös időben, rossz látási körülmények között a jégre merészkedni. Általában azokon a vizeken, ahol fürödni tilos, korcsolyázni sem szabad. Fontos, hogy a jégterület felszíne egybefüggő, sima legyen, ne törjék meg repedések. Ha korcsolyázási szándékkal mennek a jégre, vegyék figyelembe, hogy a korcsolya éle rendkívül kis felületre koncentrálja a viselője testsúlyát, így a jeget nagyobb nyomás terheli, mintha cipőben merészkednének rá. Ajánlott családtagjaikkal, ismerőseikkel megosztani, hol vannak és mikor érnek haza. Mobiltelefont minden esetben praktikus maguknál tartani, amelynek töltöttségi szintjét indulás előtt ellenőrizzék. Mielőtt a jégre lépnek, legyenek körültekintőek: mérjék fel a terület adottságait, sajátosságait.

 

Kis vízmélységnél – a part közelében, ahol a víz akár a mederig le tud fagyni – kisebb a beszakadás kockázata. A sekélyvízű strandok területe például alkalmas lehet a sportolásra, pálya kijelölésére. Ne menjenek jégre egyedül, javasolt inkább csoportosan, ügyelve arra, hogy ne egymás közvetlen közelében tartózkodjanak. Lékhorgászat alkalmával javasolt egy kötéllel rögzíteni magukat valamely partmenti tárgyhoz (például fához), mert így, ha baj történik, a kötél segítségével magát a partra tudja segíteni. Jeges vízben a kihűlés drasztikus gyorsasággal zajlik, ezért a túlélési idő jelentősen lecsökken, mindössze néhány perc. A kihűlés kezdete1-2 perc, míg az eszméletvesztés    10 percen belül bekövetkezik, 15 perc múltán pedig már nem lehet segíteni a bajbajutottakon. Az ilyen baleseteknél különösen fontos az azonnali segélyhívás. Javasolt a rendőrségen kívül a katasztrófavédelem mielőbbi értesítése, mivel sok esetben ők rendelkeznek a mentéshez szükséges felszereléssel, tapasztalattal, gyakorlattal.

 

Ha egyedül kell segítséget nyújtaniuk és az elmerült személyt nem tudják 1-2 percen belül kimenteni, akkor törekedjenek az érintett lehetséges rögzítésére, biztosítsák, hogy a bajbajutott ne merüljön el és azonnal hívjanak segítséget. Mindig legyen kéznél olyan eszköz, amivel segítséget tudnak nyújtani (például kötél, szánkó, hosszabb faág). A parton, a gépkocsiban lehetőleg legyen kéznél pokróc (esetleg izolációs fólia), váltóruha. Mentés esetén fokozott óvatossággal közelítsék meg a helyszínt: a további beszakadás megelőzése érdekében annak környezetében igyekezzenek minél nagyobb felületen elosztani a terhelést; feküdjenek hasra, s kúszva közelítsék meg a beszakadt részt vagy használjanak pallót, szélesebb deszkát. Próbáljanak meg a bajba jutottnak biztonságos távolságból, kötéllel vagy hosszú faággal segíteni.

 

A szabad víz jegére gépjárművel ráhajtani tilos: a hazai vizeken jellemzően nem alakulnak ki olyan vastagságú jégrétegek, amelyek egy gépkocsit elbírnának.

kép: jégről mentési gyakorlat - Somogy MRFK

<< Vissza az előző oldalra