A láthatóság életet menthet!
A biztonságos közlekedés egyik alapfeltétele, hogy ne csak mi lássunk jól másokat, hanem minket is jól lássanak.
Az őszi–téli óraátállítás, valamint az évszakok eltérő jellemzői miatt sokkal hosszabbak azok az időszakok, amelyek már a korlátozott látási viszonyok közé tartoznak. Az őszi időszak velejárója, hogy hamarabb sötétedik, az idő esős, ködös, amelyek jelentősen megnehezítik a láthatóságot a közlekedésben. A délutáni órákban, az egyébként is megnövekedett – a munkából hazatérő – forgalomra hirtelen egy órával hamarabb köszönt be az esti szürkület. Az óraállítás azt eredményezheti, hogy ugyanolyan intenzitású forgalomban egyik napról a másikra sötétben találja magát a közlekedő, ezért a járművezetőknek, és gyalogosoknak is nagyobb körültekintésre és a szabályok fokozottabb betartatására van szüksége.
Kérjük a járművezetőket fogadják meg tanácsainkat:
- Fontos a járművek őszi-téli felkészítése. Elengedhetetlen az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése.
- Gyakori a szélvédő és az ablakok bepárásodása, amelyet ablaknyitással, megfelelő fűtéssel és száraz törlőruhák használatával meg lehet szüntetni.
- A nyári ablakmosó folyadékot időszerű télire cserélni, és lassan bekészíteni az autóba a jégoldó spray-t, jégkaparót, páramentesítőt.
- Nagyobb követési távolságot tartva, célszerűbb lassabban vezetni a járművet, így kisebb a balesetek bekövetkezésének kockázata, és rossz manőverezés esetén a hibák könnyebben korrigálhatók.
- Az izzók fényereje sokévi használat után akár a felére is csökkenhet. Szennyeződés, sár és vízpermet ugyancsak jelentősen ronthatja a fényerőt, ezért rendszeresen kell ellenőrizni és karbantartani.
- Az autósnak számítania kell arra, hogy a járda szélén leszegett fejjel álló gyalogos a következő pillanatban akár az úttestre, vagy a jármű elé is kerülhet.
- Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázni kell az úttest mellett haladó gyalogosokra, kiemelten a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén.
- A kerékpárok és a gyalogosok is sok mindent tehetnek saját biztonságuk érdekében. Fényvisszaverő anyagokkal felszerelt ruházattal és járművel közlekedjenek, így észlelésüket és láthatóságukat a sokszorosára növelhetik. Ez különösen szürkületben, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok mellett igaz.
Az utak biztonságáért, a balesetek elkerüléséért a legtöbbet maguk a közlekedők tehetnek azzal, hogy a szabályokat betartva, egymásra odafigyelve, a látni és látszani elvet betartva vesznek részt a közlekedésben.
…hogy mindenki hazaérjen!