Amit a kerékpáros közlekedésről tudni kell
A kerékpárt nagyon sokan a jövő közlekedési eszközének tartják. Ez nem véletlen, hiszen viszonylag olcsó, gyorsabb, mint gyalog, és vezetőjét állandó fizikai edzésben tartja. A gyors helyváltoztatáshoz, a sportolási igények kielégítéséhez egyre többen ülnek kerékpárra anélkül, hogy ismernék az ezzel járó veszélyeket.
A kedvezőtlen út és látási viszonyok között kiemelt veszélyfaktor, hogy a közlekedés résztvevői nem tekintik egyenrangú társnak a két keréken haladókat, ezt a tényt a személyi sérüléses közúti közlekedési balesetek száma is igazolja.
Ezen balesetek körülményeinek elemzésekor kitűnik, hogy a biciklisek jelentős hányada nem az előírásoknak megfelelő felszereltségű és műszaki állapotú járművel vesz részt a közlekedésben, ezért néhány szót ejteni kell a kötelező felszerelésekről:
- könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezéssel,
- két egymástól függetlenül működtethető fékszerkezettel, melyek közül az egyik az első kerékre hat,
- hangjelző berendezéssel, amely csak csengő lehet,
- egy darab előre fehér vagy kadmiumsárga fényt adó lámpával és fehér prizmával,
- egy darab hátra piros fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható lámpával,
- hátul egy vagy két, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú, piros színű fényvisszaverővel,
- legalább az első keréken minimum 2 db borostyánsárga színű prizmával, mindkét oldalán fényvisszaverővel
kell ellátni a kerékpárt, hogy technikai szempontból a lehető legtöbbet megtegyünk egy esetleges baleset elkerüléséért.
A „látni-látszani” elv különösen fontos, éppen ezért a kötelező felszerelés mellett nem nagyzási hóbort az ülés alatt elhelyezett fényvisszaverő és szélességjelző. Ajánlott a színes, feltűnő ruházat, lehetőség szerint fényvisszaverő csíkokkal kombináltan. Amennyiben hűvös, párás, esős időben indokolt a melegebb öltözet, elsősorban sapkát használjon és ne a széldzseki vagy az esőkabát kapucniját, mert az korlátozza a látóteret.
Szintén a „látni-látszani” elvet tükrözi az a jogszabály-módosítás, amely 2007. június 1-jén lépett életbe a kerekezők védelme érdekében, miszerint „éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a kerékpárt hajtó személynek - lakott területen kívül - fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie”.
Higgyék el, könnyebb a baleseteket elkerülni, mint a váratlan vészhelyzetet megfelelően kivédeni. Kis odafigyeléssel nagy tragédiát előzhetünk meg!
„… hogy mindenki hazaérjen!”