Biztonsági tippek
A Heves Megyei Baleset-megelőzési Bizottság tanácsai a motoros szezonra.
Az idő javulásával a motorosok egyre nagyobb számban jelennek meg a közutakon. Nem árt azonban, ha pár dolgot ellenőriznek a motorokon, s ők magunk is újra felkészülnek a motorozásra.
Indulás előtt
Az ellenőrzések minden esetben terjedjenek ki:
- a rugóstagoka, teleszkópokra
- kormány- és fékberendezésekre,
- világítóberendezésekre,
- akkumulátor töltöttségére,
- gumiabroncs állapotára.
A biztonságos motorozás egyik alapeleme a megfelelő minőségű és mintázatú gumiabroncs megléte, hiszen ez az a része a motorkerékpárnak, amely találkozik, érintkezik, a kapcsolatot tartja az úttesttel.
Az olajcsere minden szezon kezdetekor ajánlott.
Készítsük fel magunkat is!
Pár hónapos kihagyás után még az edzett, több éve motorozóknak is eltompulhatnak a reflexei. Kezdetben óvatosan használjuk motorunkat addig, amíg nem kerülünk újra edzett állapotba. A körültekintő motorozás a körülöttünk közlekedők miatt is fontos, hiszen jó pár hónapig az autósok sem láttak motorosokat, így nekik is újra meg kell szokni a jelenlétüket az utakon.
Még az első út előtt fontos ellenőrizni a meglévő biztonsági felszereléseinket. A bukósisak esetében a sértetlen és rendszeresen tisztított, karbantartott sisak elengedhetetlen. Hasonló gondoskodásra van szükség a védőkabát és nadrág, a motoros lábbelik, illetve a kesztyűk és különböző protektorok esetében is.
Végre újra nyeregben
Még a rutinos motorosoknak is érdemes elgondolkodniuk azon, hogy egy rövidebb motoros vezetéstechnikai képzéssel felfrissítsék tudásukat. A megfelelően elsajátított kezelési vagy fékezési technikák életet menthetnek, nem utolsósorban a motort is megvédhetik a nagyobb sérülésektől.
- Motorozás előtt mindig tájékozódni kell az időjárási és útviszonyokról!
- Csak kifogástalan műszaki állapotú, érvényes kötelező felelősségbiztosítással rendelkező motorkerékpárral lehet útnak indulni!
- Mindig be kell tartani a KRESZ vonatkozó szabályait!
- Az irányváltoztatást hátratekintés után jelezni kell!
- A sávok és az összefüggő gépjárműoszlopok közötti szlalomozás életveszélyes, hiszen az autónak „holttere” van! Nem elég, hogy a motoros lát, fontos, hogy őt is lássák!
A motorozásról nem csak motorosoknak
Személygépkocsi, tehergépjármű, mezőgazdasági vontató vagy egyéb két nyomon haladó jármű vezetőjeként az alábbiakra kell figyelni a motorosokkal kapcsolatban:
- Lényegesen gyakrabban figyeljük a visszapillantó tükröket, illetve a holtteret!
- Kanyarodás vagy előzés megkezdése előtt meg kell győződni arról, hogy járművünk előzését egy másik jármű, esetleg egy motorkerékpáros nem kezdte-e meg!
- Útkereszteződésbe érve az elsőbbségi jog megadása érdekében fokozott figyelem szükséges, hiszen egy motoros nehezebben észlelhető!
- Tekintsék egyenrangú partnernek a motorost!
... hogy mindenki hazaérjen!