„Élet Úton a Kresz-Feszt”!

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Látványos rendezvénnyel zárult a Rendőrség és az Országos Rendőr-főkapitányság-Országos Balesetmegelőzési Bizottság tradicionális prevenciós tanévkezdési kampánya.

Az „Élet Úton Program” a biztonságos közlekedésre felkészítést, az élethosszig tartó tanulást tűzte célul, az életkori sajátosságoknak megfelelő nevelést és oktatást kisgyermekkortól idős felnőttkorig. A kisgyermek korban elkezdett és később egymásra épülő közlekedésre felkészítés jótékony, hosszú távú, társadalomformáló hatásokkal bír. Amennyiben hatékony az oktatás, akkor beleivódik a gyermekek viselkedésébe, amit felnőttkorukra is magukban hordoznak, sőt, továbbadják környezetüknek és saját gyerekeiknek is.

 

A Rendőrség és az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság (ORFK-OBB) hosszú évek hagyományát követve idén szeptemberben is továbbfolytatta tradicionális tanévkezdeti kampányát.

 

A kampány záróeseményként az ORFK-OBB, a Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. (KTI), az Országos Polgárőr Szövetség és a Nemzedékek Biztonságáért Közhasznú Alapítvány együttműködésében 2013. szeptember 26-án első alkalommal rendezték meg az óvodásoknak és általános iskolásoknak szóló KRESZ-FESZT elnevezésű közlekedésbiztonsági prevenciós programot.

Az országos szervezésű rendezvényre minden megyében, illetve egy budapesti központi helyszínen, az ORFK Humánigazgatási Szolgálat Rendészeti Szervek Kiképző Központjában várták a meghívott gyermekeket a szakemberek, akik játékos keretek között hívták fel a résztvevők figyelmét a közlekedés veszélyeire.

 

A gyermekek közlekedésre felkészítését nagyban segíti, ha gyakorlatias feladatokon keresztül, a valósághoz közel álló körülmények között kapják az információkat. KRESZ-parkok segítségével tudatosíthatjuk a gyermekekben a biztonság iránti igényt, növelhetjük szabályismereteiket, szabálykövetési hajlandóságukat, és segítségükkel, közvetítésükkel felhívhatjuk a szülők, családtagok figyelmét is a biztonságos közlekedés fontosságára. Hangsúlyozni kell a szülőknek, családtagoknak, pedagógusoknak, hogy a gyermekek biztonságára nemcsak iskolakezdési időszakban, hanem folyamatosan figyelni kell, és tenni kell annak növelése érdekében.

 

Az ősz beköszöntöttével egyre fontosabb a láthatóság kérdése is, a szervezők a rendezvénnyel erre is megpróbálják felhívni a figyelmet. A közúti közlekedés legvédtelenebb résztvevői a gyalogosok és a kerékpárosok. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a közlekedők ezen rétegei is megértsék, hogy nekik is tenniük kell a balesetek elkerülése érdekében. Bár mostanra közhellyé vált, továbbra is igaz és nehéz jobban megfogalmazni a legfontosabb tennivalót: Látni és látszani! Ez az egyszerű „szabály” valóban életet menthet:

 

Láthatóság = biztonság!

A közúti közlekedés területén a gyermek-tragédiák megelőzése elsősorban a passzív biztonsági eszközök (gyermekbiztonsági rendszer, biztonsági öv) használatának fokozásával, valamint hatékony közúti közlekedésre neveléssel valósítható meg. Fontos ezért is tudni és hangsúlyozni, hogy a gyermekbiztonsági rendszerek használatával hetedére csökken a gépjárműben utazó gyermekek sérülési, illetve halálozási kockázata. Ezzel együtt – bár sokat kell még tenni a gépkocsiban utazó gyermekek biztonságáért – az adatok, trendek biztatóak: a gépkocsiban meghalt és megsérült gyermekek számának alakulása az utóbbi években jelentősen csökkent. A bekövetkezett esetek vizsgálata alapján a következő elsődleges okokat jelölhetjük meg a gyermekbaleseteknél:

 

 

A három legfontosabb/jellemző baleseti ok korcsoportonként

 

Legfőbb ok

Második legfőbb ok

Harmadik legfőbb ok

6-10 év

Hirtelen lelépés az úttestre

Álló jármű takarásából kilépés

Tilos jelzésen történő áthaladás

11-14 év

Jelzőtáblák figyelmen kívül hagyása

A forgalomba történő bekapcsolódás

szabálytalan balra kanyarodás

 

 

 

A fentiek ismeretében nagyon fontos, hogy kellő időben elkezdjük a gyermekek biztonságos közlekedésre nevelését.

<< Vissza az előző oldalra