Előzzük meg a vadelütéseket!

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Fogadják meg a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság tanácsait!

Tolna vármegyében az elmúlt hétvégén öt olyan baleset is történt, amikor vadon élő állatok ugrottak ki az úttesten közlekedő járművek elé. A vadbalesetek jellemzően az éjszakai fényviszonyok között, lakott területen kívül történtek, de volt olyan eset, is, amikor egy faluban a házak közül szaladt az úttestre a vad. A hétvégén volt egy autós, aki azért szenvedett balesetet, mert egy, a kocsi elé ugró vaddal való ütközést akarta elkerülni, ezért túlkormányozta járművét. Ekkor elvesztette uralmát az autó felett, és előbb egy fának csapódott, majd az út melletti szántóföldre sodródott. Ezekben a balesetekben szerencsére senki nem sérült meg, azonban az állatok nagy része elpusztult az ütközésektől.

Az újra megnövekvő vadelütéses balesetek felvetik a kérdést, hogy kerülhetjük el azokat. Jó tudni, hogy a szarvasok párzási időszaka szeptemberre és októberre esik, így az azzal járó veszélyekre is tanácsos készülni.

A vadbalesetek megelőzésével kapcsolatban a legjobb módszer a figyelem, a fokozott óvatosság és a sebesség csökkentése. Lakott területen kívüli utakon vadakkal bárhol és bármikor találkozhatunk. Leggyakrabban azokon az útszakaszokon kell számolni megjelenésükre, amelyeket „vadállatok” veszélyt jelző táblával jelölnek meg. Ezeket a táblákat a közút kezelője a vadásztársaságokkal, vadgazdálkodási szakemberekkel egyeztetett útszakaszokon helyezi el.

Fontos tudni, hogy vadállat észlelése esetén a távolsági fényszóró alkalmazása kifejezetten hátrányos lehet, hiszen az úttesten lévő vad ilyen esetekben általában riadtan a fény felé fordul, megdermed, s nem tud időben kitérni az ütközés elől. A tapasztalatok szerint az óvatos közlekedés mellett a dudálás már nagyobb segítséget jelenthet, hiszen az állatok többsége megijed az erős kürt hallatán, s menekülni próbál a közeledő zajforrás elől. Hasznos eszköze lehet a vadelütések elkerülésének a vadriasztó síp, melyet a járműre rögzíthetünk, s a menetszél működteti.

Sajnos a körültekintő, figyelmes és óvatos vezetés mellett is megtörténhet a baj. A féktávolságon belül észlelt vad megjelenése esetén nemigen lehet mást tenni, mint erőteljesen fékezni és használni a jármű hangjelzését. Amennyiben bekövetkezett a baleset, azonnal értesíteni kell a rendőrséget. Külön felhívjuk a figyelmet arra, hogy az elpusztult állatot soha nem szabad elvinni, mert azzal lopást követünk el.

<< Vissza az előző oldalra