Fókuszban a biztonsági öv használata
A Győr-Moson-Sopron megyei rendőrök a balesetek megelőzése érdekében ezúttal a passzív biztonsági eszközök használatát ellenőrizték a megye útjain.
Megyénkben a passzív biztonsági eszközök használatát folyamatosan ellenőrzik az egyenruhások. Az idei évben a közlekedési balesetek helyszínelése során egyre gyakoribb, hogy többen nem használják az utazók biztonságát szolgáló speciális eszközöket. Ennek következménye, hogy mivel a védelmi funkció nem tudott érvényesülni, a sérülések súlyossági foka a balesetek során emelkedett.
A kitűzött cél, hogy „Mindenki hazaérjen”, ezért a jövőben tovább fokozódik megyénkben a passzív biztonsági eszközök használatának ellenőrzése. Ennek jegyében a Megyei Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottság és a Győri Városi Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottság közös akciót szervezett 2022. október 7-én pénteken.
Az ellenőrzést Győr város területén hajtották végre. A tapasztalatok szerint a biztonsági öv, gyermekülés, bukósisak használatának szabályait az ellenőrzöttek 95%-a tartotta be. Aki nem, vagy nem rendeltetésszerűen használta a biztonsági övet, annak differenciált szankcionálására intézkedtek az egyenruhások.
A biztonsági öv életet menthet
A biztonsági öv használatának lakott területen belül és kívül egyaránt nagy szerepe van. A legjobb, legtapasztaltabb közlekedőt is érheti baleset. Ilyenkor kerül előtérbe a biztonsági öv, a fejtámasz, a biztonsági gyermekülés és a bukósisak, megfelelő motoros védőruházat szerepe. A baleseti sérülések használatukkor elkerülhetők, a következményei drasztikusan csökkenthetők.
Miért fontos a biztonsági öv használata?
Egy közúti közlekedési baleset során három, egymástól jól elkülöníthető ütközési mechanizmus lép fel. Az első akkor, amikor a balesetben érintett jármű szilárd tárgynak vagy egy másik járműnek ütközik. A második, amikor a jármű utasterében tartózkodó személyek teste a tehetetlenségi erő hatására nagy erővel, hirtelen előre lendül, és amennyiben nem használnak biztonsági övet, a kormánynak, a műszerfalnak és a szélvédőnek csapódik, esetleg a személy a járműből kizuhan. A harmadik, mikor a belső szervek nekiütődnek a bordáknak, csontoknak.
A biztonsági öv rögzítő hatása a jármű egyéb védelmi mechanizmusaival optimalizáltan együttműködve csökkenti a személyi sérülés kockázatát, súlyossági fokát.
… hogy mindenki hazaérjen!