Gyermekeink biztonságáért
Kérjük a családokat, gyermekeket, hogy fogadják meg a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait.
A mai napon elkezdődött a diákok által annyira várt felhőtlen vakáció, amely a sok éves tapasztalatok alapján sajnos rengeteg veszélyt is hordozhat magában. A gyerekek minél kisebb korban tisztában vannak a közlekedés alapvető szabályaival, annál hatékonyabban tudják alkalmazni azokat a mindennapokban. Baleset-megelőzés tekintetében legfontosabb a szülői példamutatás és a szabályok megismertetése a gyermekkel.
Lényeges, hogy a szülők gyermekükkel együtt tekintsék át a legfontosabb gyalogos és kerékpáros közlekedési szabályokat, vizsgálják át a gyermekük kerékpárját, szükség esetén pótolják a hiányzó vagy meghibásodott kötelező tartozékokat. Fel kell hívni a diákok figyelmét a következőkre:
- Közlekedés során mindig tartsák be az elsőbbségre vonatkozó szabályokat!
- Gyalogosként a járdán, ahol az nincs, szorosan az úttest szélén, lehetőleg a forgalommal szemben közlekedjenek! Szürkületben viseljenek fényvisszaverő ruhát vagy eszközt!
- Gyalogosan, mielőtt az úttestre lépnek, nézzenek jól körül!
- Soha ne haladjanak át a tilos jelzésen, még ha úgy látják, hogy épp nem jön jármű, akkor sem!
- Tartózkodjanak a fülhallgatón keresztül történő zenehallgatástól, hiszen az elvonja a figyelmet és lassítja a reakcióidőt!
- Kerékpározás, görkorcsolyázás, gördeszkázás közben mindig használjanak bukósisakot és védőfelszerelést, továbbá ügyeljenek a láthatóságra is!
- Kerékpárral kerékpárúton, vagy az úttest jobb szélén lévő kerékpársávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy az útpadkán, végső esetben az úttesten közlekedjen!
- Kerékpárját kellően világítsa ki, éjszaka, vagy korlátozott látási viszonyok között lakott területen kívül vegye fel a láthatósági mellényt!
A szünidő másik veszélyforrása a fürdőzés, csónakázás. Ezek alapvető szabályaival is meg kell ismertetni a gyermekeket:
- Fürödni csak az arra kijelölt helyeken, strandokon szabad!
- Ha nem tud úszni, ne menjen mélyvízbe még csónakkal, vagy egyéb eszközzel sem!
- Felhevült testtel soha nem szabad vízbe ugrani! Elsodródott vízi eszköz után ne ússzanak, mert ezzel életüket veszélyeztethetik!
- Mindig vegye figyelembe a viharjelző szolgáltat által adott jelzéseket!
- Értéktárgyakat lehetőség szerint ne vigyenek magukkal, vagy azt biztonságos értékmegőrzőben helyezzék el.
- Érdemes elindulás előtt tájékozódni a várható időjárásról, a vízterület sajátosságairól.
Fel kell hívni a gyermekek figyelmét arra, hogy ne bízzanak meg idegenekben, velük ne menjenek sehová, és ne fogadjanak el tőlük semmit! Kérjék meg a gyermekeket, ha elmennek otthonról, mondják meg, kivel találkoznak, mikor érnek haza. Mindig gondoskodjanak a telefonok feltöltöttségéről, és ha bajba kerülnek, azonnal hívják a szülőt, vagy a 112-es segélyhívó számot.
Kérjük a szülőket és a közúti közlekedésben résztvevőket, hogy a nyári időszakban különösen ügyeljenek a gyermekekre, akár gyalogosan, akár kerékpárral, vagy egyéb közlekedést segítő eszközzel jelennek meg!
… hogy mindenki hazaérjen!