Hogy mindenki hazaérjen…

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Az elmúlt napokban több olyan baleset is történt Debrecenben, amelynél a kijelölt-gyalogátkelőhelyen ütöttek el kerékpárost. Kérjük, hogy fogadják meg a rendőrség baleset-megelőzési tanácsait.

Debrecenben az elmúlt napokban több olyan személyi sérüléssel járó közlekedési baleset is történt, amikor a biciklis a kerékpáron fennülve, a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen közlekedett szabálytalanul és eközben ütötte el autó.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a biciklisek nem minden esetben ismerik, illetve tartják be a rájuk vonatkozó szabályokat. Ilyenek közé tartozik, hogy egyesek kerékpárútként használják a gyalogjárdát, amellyel veszélyeztetik a gyalogosokat és saját testi épségüket. Vannak olyanok is, akik a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen történő áthaladáskor nem szállnak le a járműről, és a gyalogosok között szlalomozva, őket veszélyeztetve kerékpároznak át az úttesten. Fontos azonban kiemelni, hogy az autósok gyalogosokra, nem pedig tempósan haladó kerékpárosokra számítanak ilyenkor. A gyalogos-átkelőhelyen történő biciklizés könnyen balesethez vezethet, mert az így áthaladó kerékpáros esélyt sem ad arra, hogy az őt észlelő járművezető meg tudjon állni.

.

A közlekedési balesetek megelőzése érdekében a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság az alábbiakra hívja fel a figyelmet:

  • Kerékpárral alapvetően az úttesten kell közlekedni. Amennyiben az úttest mellett van kerékpárút vagy gyalogos- és kerékpárút, akkor azon kell a biciklivel haladni. Kivételes esetben van lehetőség arra, hogy a kerékpáros a járdán közlekedjen. Ilyen az, ha az úttest a kerékpározásra alkalmatlan, azaz az út minősége nem teszi lehetővé a biciklivel való közlekedést. Az úttesten folyó forgalom nagysága és összetétele nem befolyásolja az alkalmasságot, ezért bármennyire is nagynak tűnik a forgalom, az úttesten kell biciklizni. Táblával jelzett főútvonalon 12 éven aluli gyermek nem kerékpározhat, neki a járdán kell közlekednie. A biciklis maximális sebessége járdán 10 km/h. A fenti eseteken kívül nincs lehetőség a kerékpárral a járdán való közlekedésre!
  • Kerékpárral az útpadkán, az úttesten és a járdán csak egy sorban szabad haladni.
  • Kijelölt gyalogos-átkelőhelyen - a KRESZ utasításának megfelelően - a bicikliről le kell szállni, és azt tolva szabad csak az úttesten áthaladni! A kijelölt gyalogos-átkelőhelyen csak a gyalogosoknak van elsőbbsége, a kerékpárosoknak nincs!
  • Az utat keresztező kerékpárúton lehet a biciklit hajtva közlekedni, ezeken a helyeken a közút kezelője megfelelő táblázással szabályozza az elsőbbséget.

Balesetmentes közlekedést kíván a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság!

<< Vissza az előző oldalra