Ideje a téli gumikat lecserélni, de nem mindegy, hogy mire….
Fogadják meg a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottságának tanácsait!
A jó minőségű és állapotú gumiabroncs nagyban megnöveli a közlekedés biztonságát, méretének, terhelhetőségének és sebességhatárának meg kell felelnie a járműre vonatkozó adatoknak, ezért a felhelyezés előtt célszerű ellenőrizni a használni kívánt nyári gumiabroncsokat!
A járműveken csak olyan gumiabroncs használható, amelyen a futófelület mintázatának magassága a teljes felületen eléri az 1,6 mm-t, azonban tudni kell, hogy - bár a jogszabály minimumként 1,6 mm-t jelöl meg - a 3 mm alatti profilmélységű gumiabroncs vizes úton jelentősen veszít a tapadásából.
A mintázat magassága könnyen ellenőrizhető profilmélységmérővel, de a gumiabroncs futófelületén található kopásjelzők is megmutatják az abroncs állapotát.
A gumiabroncsok gépjárművön történő elhelyezése előtt ellenőrizzük, illetve ellenőriztessük nincs-e rajta olyan fizikai sérülés, amely esetlegesen közlekedés során légvesztéshez vezetne. Sérült, hibás gumiabroncsot soha ne helyezzünk/ helyeztessünk fel, hiszen a légvesztett gumiabroncs miatt akár közlekedési balesetet is szenvedhetünk!
A szakemberek szerint, egy garnitúra gumiabroncsot (téli-nyári cserével együtt) kb. 3-4 évente ajánlatos cserélni, egyrészt azért, mert a gumi az idő múlásával elöregszik, másrészt a már fent említett bordamélység is jelentősen megkopik. Ezek mind jelentős hatással vannak a gumiabroncs és az úttest közötti tapadásra.
Fontos továbbá, hogy havi rendszerességgel ellenőrizzük a gumiabroncsok esetében a légnyomást. Sokan nem tudják, hogy a nem megfelelő légnyomás nem csak a menetstabilitást, hanem az üzemanyag-fogyasztást is jelentősen befolyásolja.
… hogy mindenki hazaérjen!