Itt az ideje felkészülni a téli időjárásra!
A hideg évszak fagyokkal és változatos csapadékkal jár, ideje átcserélni a nyárigumikat télire.
A legtöbb járművezető a nyári gumiabroncsok cseréjét általában a havazáshoz, a téli csapadékos időjáráshoz köti. A tapasztalatok szerint még mindig akadnak olyan felelőtlen járművezetők, akik nem cserélték le a gépkocsijuk nyárigumijait télire.
Érdemes azonban hamarabb felkeresni a gumiszerelő műhelyt, hiszen a nyári gumiabroncs 7 °C-fok alatti hőmérsékletnél megkeményedik, nem tapad megfelelően, és – függetlenül az aszfalt nedvességétől – csúszóssá válik. Ilyenkor megnő a fékút és ezzel együtt a féktávolság is. A téli gumiabroncs alapanyaga különbözik a nyáritól, amely ennek következtében alkalmassá teszi a megváltozott körülmények közötti használatra.
Kérjük, fogadják meg a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottság ajánlásait:
- A jó minőségű és állapotú gumiabroncs nagyban megnöveli a közlekedés biztonságát, méretének, terhelhetőségének és sebességhatárának meg kell felelnie a járműre vonatkozó adatoknak, ezért a felhelyezés előtt célszerű ellenőrizni a használni kívánt gumikat!
- A 6/1990. KöHÉM rendelet alapján csak olyan gumiabroncsot szabad használni, amelyen a mintázat mélysége a futófelület teljes kerületén eléri:
– 75 cm-t meg nem haladó átmérőjű gumis esetében az 1,6 mm-t (pl. személygépkocsik);
– 75 cm-nél nagyobb átmérőjű gumi esetében a 3 mm-t (pl. teherautók).
FONTOS: A biztonság érdekében nem érdemes megvárni, míg a gumik a kopásjelzőig kopnak (megnövekedett fékút, fokozódó aquaplaningveszély). A nyárigumikat 2,5-3 mm, a télieket pedig 4 mm profilmélység elérésekor ajánlatos újakra cserélni.
- Sérült, hibás gumiabroncsot soha ne helyezzünk/helyeztessünk fel, hiszen a légvesztett gumi miatt akár közlekedési balesetet is szenvedhetünk!
- Egy garnitúra gumiabroncsot (téli–nyári cserével együtt) kb. 4-5 évente ajánlatos cserélni. Az anyag az idő múlásával elöregszik, másrészt a már fent említett bordamélysége is jelentősen megkopik. Ezek mind jelentős hatással vannak a gumi és az úttest közötti tapadásra.
- Fontos továbbá, hogy havonta ellenőrizzük a gumiabroncsok légnyomását. A nem megfelelő légnyomás nemcsak a menetstabilitást, hanem az üzemanyag-fogyasztást is jelentősen befolyásolja.
Ne feledjék, az utak biztonságáért és a balesetek elkerüléséért legtöbbet maguk a közlekedők tehetik azzal, hogy a szabályokat betartva, egymásra odafigyelve vesznek részt a közúti közlekedésben!
…hogy mindenki hazaérjen!