Józanon a kormány mögött
A világ különböző országaiban más és más a megengedett véralkohol-szint, amellyel a közlekedésben részt lehet venni. Magyarországon a zéró tolerancia a mérvadó - hívja fel a figyelmet a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottsága.
Kísérletek is alátámasztják, hogy az alkohol milyen szinten befolyásolja a döntéshozó és koordinációs képességet, tehát az ittas vezetők sokkal nehezebben képesek megítélni az út mellett elhaladó tárgyak relatív távolságát, ami jelentősen növeli a baleset kockázatát.
Az alkohol járművezetésre gyakorolt hatásával kapcsolatban egyértelműen kijelenthető, hogy, már alacsony alkoholfogyasztás hatására is jelentően romlik a sávtartás pontossága, nagyobb lesz a sávelhagyások száma a józan állapothoz képest. Kialvatlan, fáradt állapotban elfogyasztott egészen kis mennyiségű alkohol nagy mértékben növeli a járművezetés közbeni elalvás veszélyét és az alkoholfogyasztás hatására jelentősen romlik az agy által vezérelt feladatok összehangoltsága.
Sokan tévesen gondolják, hogy a kávé gyorsítja az alkohol lebomlását, és elősegíti a kijózanodást vagy, a nyári melegben vagy kemény fizikai munka során jellemző izzadással az alkohol is elpárolog.
Ezen módszerek lehet, hogy kedvezően hathatnak a szervezet regenerálódására, de egyik sem képes egyik pillanatról a másikra eltüntetni az alkoholt a szervezetből.
A baleseti statisztikai adatok negatív irányú alakulása mellett sajnos az ittasság terén igen magas a látencia. Az alkoholos állapotban történő járművezetés, közlekedés társadalomra való veszélyessége rendkívül nagy, ezért a rendőrség nagy hangsúlyt fektet az ittas járművezetők kiszűrésére.
Az ittasan bekövetkezett balesetek megelőzésére a tömegközlekedési eszközök, taxi igénybevétele vagy a szórakozó társaságban egy aznap alkoholt nem fogyasztó sofőr jelenti a megoldást.
…hogy mindenki hazaérjen!