Közeledik a vakáció

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Néhány jó tanács az iskolai szünet balesetmentes eltöltéséhez.

Hamarosan kezdetét veszi a diákok által annyira várt nyári vakáció, amikor a gyerekek önfeledten élvezhetik a szabadságot, azonban ilyenkor is fontos a közlekedési szabályok ismerete, azok maradéktalan betartása.

 

Azért, hogy a vakáció ideje alatt főként a gyalogosan vagy kerékpárral közlekedő gyerekek a szünetben se váljanak balesetek okozóivá, részeseivé, vagy áldozatává, fontos hogy a rájuk vonatkozó közlekedési szabályokkal tisztában legyenek. Nézzük a legfontosabbakat:

 

-Úttesten gyalogosan átkelni csak a forgalomirányító fényjelző készülék szabad jelzésére szabad.

 

-Soha ne lépjenek az úttestre közvetlenül autóbusz előtt vagy mögött, járművek vagy fa takarásából!

 

-Ha nincs a gyalogosok forgalmát irányító fényjelző készülék, ott csak a járda meghosszabbított vonalában és szabályos körülnézést követően szabad átkelni.

 

-Ha vasúti átjárót kereszteznek, fordítsanak kiemelt figyelmet az átkelésre, csak szabad jelzés esetén szabad a síneken áthaladni! 

 

-Kerékpárral közlekedve a legfontosabb az, hogy a gyermek csak úgy vehet részt a közúti közlekedésben, ha biztonsággal kezeli kerékpárját és ismeri a rá vonatkozó szabályokat.

 

-A kerékpár legyen felszerelve a jogszabályban meghatározott tartozékokkal: könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezés, két, egymástól függetlenül működtethető fékszerkezet, hangjelző berendezés (csak csengő lehet), egy elől fehér, vagy kadmiumsárga fényt adó lámpa, a kerékpáron vagy a kerékpároson legyen egy hátra piros fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható helyzetjelző folyamatosan égő vagy villogó lámpa  és hátul egy vagy két, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú, piros színű fényvisszaverő, legalább az első keréken 1 db borostyánsárga színű, mindkét oldal felé hatásos oldalsó fényvisszaverő (küllőprizma)!

 

-Kerékpárral közlekedhetnek: kerékpárúton, kerékpársávon, nyitott-, vagy zárt kerékpársávon, útpadkán, gyalog- és kerékpárúton. Ha az út mellett, annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog- és kerékpárutat jelöltek ki, a kétkerekű kerékpárok a kerékpárutat vagy a gyalog- és kerékpárutat használhatják, az úttesten nem közlekedhetnek. A járdát legfeljebb 10 km/h sebességgel, a gyalogosforgalom zavarása nélkül szabad használni abban az esetben, ha az úttest állapota a kerékpáros közlekedésre alkalmatlan.

 

-Kijelölt gyalogos-átkelőhelyen való áthaladáskor a kerékpárosnak le kell szállnia a kerékpárról, és azt tolva – a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint – kell az úttesten áthaladnia.

 

-Amennyiben lakott területen kívül korlátozott látási viszonyok mellett kerékpároznak, használjanak fényvisszaverő mellényt!

 

-Autóban utasként tartózkodva a szülők felelőssége a gyermekbiztonsági rendszer használata. 150 cm-nél és 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben szállítható!

 

-Strandolásnál fontos az értékek biztos őrzése, valamint a megfelelő fényvédők (napvédő krém, sapka, napszemüveg) használata. Csak abban a medencében fürödjenek a gyerekek, ahol leér a lábuk!

 

-Szabad vizekben történő fürdésnél a legfontosabb, hogy csak kijelölt helyen és ott fürödjenek, ahol a víz minősége megfelelő és biztosított az elsősegély!

 

-A vízi járművek használatánál tartsanak biztonságos távolságot a fürdőzőktől, és ne ugorjanak be felhevült testtel a vízbe, mert könnyen szívmegállást okozhat!

 

A gyermekeknél mindig legyen feltöltött mobiltelefon, hogy veszély esetén tudjanak segítséget kérni!

 

A közlekedési szabályok ismertetése, a veszélyek tudatosítása és a helyes magatartásminták átadása balesetektől óvhatja meg a gyermekeket, s akár életmentő is lehet.

 

Végezetül ne feledjék: a gyermek számára az első számú mintát a szülők szolgáltatják!

 

<< Vissza az előző oldalra