Ne vezessen, ha fáradt!
A rendőrök a fáradtság közlekedésbiztonságra gyakorolt veszélyeire hívták fel a figyelmet Röszkénél.
Magyarországon az elmúlt években bekövetkezett halálos közúti közlekedési balesetek megközelítőleg két százaléka a fáradtságból fakadó elalvásra vezethető vissza.
Számos vizsgálat bizonyítja a közúti balesetek és az elalvás kapcsolatát és több kísérlet történt az ilyen balesetek társadalmi kárainak kiszámítására. A számok eltérőek, az azonban egyértelmű, hogy a veszteségek többszörösen meghaladják a kiváltó okok megelőzésének költségeit.
Az alkoholfogyasztás tekintetében több vizsgálat igazolta, hogy egy adott alkoholmennyiség lebontási sebessége kiszámítható, és egy adott véralkoholszint aktuális káros hatása megállapítható. Az alváshiányból adódó teljesítménycsökkenés azonban jóval nehezebben kimutatható. Sajnos az érintettek a képességromlást éppúgy nem képesek megítélni, mint ahogyan az alkoholfogyasztás esetében sem.
Speciális szimulátoros rendszerrel végzett tesztek kimutatták, hogy a fáradtan gépjárművel közlekedők sokkal több, az utakon végzetesnek számító hibát követhetnek el, mint azok a sofőrök, akik kipihenten vezetnek. Ha a gépjármű vezetője elalszik, azzal nemcsak saját, de a mellette ülők, valamint a forgalom többi résztvevőjének testi épségét is veszélyezteti.
A rendőrök a fáradtság közlekedésbiztonságra gyakorolt negatív hatásaira hívták fel a figyelmet 2019. augusztus 15-én Röszkénél. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottsága által tartott akció során, a járőrök ásványvízzel és energiaitallal kínálták a gépkocsivezetőket. A közúti ellenőrzés alkalmával, a hűsítő mellett a rendőrök baleset-megelőzési tanácsokat is adtak az elalvásos balesetek elkerülése érdekében.