Nem elég látni, látszódni is kell!

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Látni és látszani elv alapján a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottsága felhívja a figyelmet, hogy különösen a hideg évszakokban fontos a láthatóság és a jó látás.

Nem elég, ha az autónak jól működnek a lámpái, használni is tudni kell azokat. Különösen ködben, és esőben nem elég a nappali menetfény használata, hiszen ilyenkor a hátsó helyzetjelző lámpák nem működnek. Tehát rossz látási viszonyok között, akár borongós időben, avagy szórványködben is be kell kapcsolni a tompított világítást, hogy a hátulról érkezők is hamarabb észlelhessék az előttük haladót.

A rossz látási viszonyok között a járművek észlelése nehezebb. A gyalogos sem tudja időben észrevenni a kivilágítás nélkül vagy rossz világítással érkező járművet.

Ködben, illetve nagyon erős esőben az első – hátsó ködlámpák felkapcsolása is indokolt, ami nagyban megnöveli a jármű észlelhetőségét. A ködös útszakaszokról kiérve, amikor már nincs szükség a speciális lámpákra, kapcsoljuk le azokat. Az első ködlámpák fénye inkább éjszaka zavaró a szembejövőknek, a felkapcsolva hagyott hátsók viszont nappali fényviszonyok között is zavarják a mögöttes forgalom résztvevőit.

A nappali menetfénnyel felszerelt autók esetén erősen felhős, fényszegény időben valamint szemerkélő esőben is érdemes tompított világításra váltani, hogy megoldott legyen az autó hátsó kivilágítása is. Sok típusnál alaphelyzetben nappali menetfény használata mellett nem világítanak a hátsó helyzetjelzők.

Az irányjelzők szabályszerű használata is kiemelten fontos. Az autós az irányjelzővel tudatja a környezetével az irányváltási, sávváltási, kanyarodási, előzési szándékát. A rossz látási viszonyok között nehezebb a közlekedőknek felmérnie a másik jármű mozgásából a sofőr szándékát.

Mindenkinek balesetmentes közlekedést kíván a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság!

…hogy mindenki hazaérjen!

 

<< Vissza az előző oldalra