Tavaszi átállás

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Heves Megyei Baleset-megelőzési Bizottság tanácsai.

A fokozatosan melegedő időjárási körülmények, a száraz aszfalt, az ideálisabb útviszonyok sokakat arra csábítanak, hogy növeljék a gépjárművek sebességét. Ez azonban sok esetben közúti közlekedési balesethez vezet, hiszen a sebesség növekedésével egyenesen arányosan nő a baleseti kockázat is. Ebben az időszakban a biztonsági öv használatának – a sebesség növelése és a balesetei kockázat növekedése miatt – még nagyobb szerepe van.

A négy keréken közlekedőknek is nagy odafigyelést igényel a tavasz beköszönte, ugyanis tömegével jelennek meg a közúton a kerékpárosok, segédmotorosok és motorkerékpárosok. Ennek okán nagyon fontos a visszapillantó tükrök, holt terek folyamatos figyelése, a kereszteződésbe behajtva a körültekintés, illetve az egy nyomon haladó járművezetők egyenrangú közlekedési partnerként kezelése.

A jó idő beköszöntével (ha a hőmérséklet tartósan meghaladja a hét fokot) szerencsés esetben amúgy is sor kerülne a téli gumi nyárira cserélésére. Ilyenkor érdemes a nyári abroncs bordázatát ellenőrizni. A jogszabályok szerint 1,6 milliméter alatt cserélni kell, a szakértők azonban azt tanácsolják, hogy már három milliméter alatt érdemes cserélni. Nem csak a gumiabroncs profilmélységére kell odafigyelni, hanem a gumiabroncsok életkorára is. Hiába a megfelelő mélységű mintázat, ha az abroncs elöregedett, megkeményedett, berepedezett. A gumiabroncsok állapotának azért is nagy szerepe van, mert a téli időszakhoz képest nő a járművek sebessége a száraz útfelületen akár 20-30 km/h-val is. 

Minden gépkocsi átvizsgálásánál, így most is tanácsos ellenőrizni a motor működéséhez szükséges folyadékok (hűtővíz, motorolaj, szélvédőmosó) szintjét.

A tavaszi első motorozások különös odafigyelést igényelnek, lassan, lépésről-lépésre kell belerázódni ismét a nyári időszakban megszokott vezetési technikába. Nagyon fontos, hogy a szezonkezdetkor ne csak járműveinket készítsük fel, hanem mi magunk is a fokozatosság elvét maradéktalanul szem előtt tartva kezdjünk el újra közlekedni.

Amennyiben kerékpárosként közlekedik valaki, fontos tudnia, hogy rá is vonatkoznak a közúti közlekedési szabályok. Amennyiben az adott útvonalon kerékpárút vagy kerékpár sáv található, akkor biciklivel ott kell közlekedni! Gyakori probléma a járdán, a kijelölt gyalogátkelőhelyen keresztbe történő kerékpározás, amely egyrészt szabálytalan, másrészt életveszélyes.

Ne feledjék, kerékpárral csak és kizárólag biztonságos közlekedésre alkalmas állapotban lehet!

Fontos, hogy a szabályok maradéktalan betartásával közlekedjünk! Gépjárműben, vezetőként és utasként egyaránt használjuk a biztonsági övet! Ittas vagy bódult állapotban járművezetőként ne induljunk útnak!

… hogy mindenki hazaérjen!

 

                                                                       Heves Megyei Baleset-megelőzési Bizottság

 

<< Vissza az előző oldalra