Vadveszély az utakon

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Vezessünk körültekintően, hogy elkerüljük a vadbaleseteket!

A jó idő beköszöntével közlekedésünk során – elsősorban a lakott területen kívüli útszakaszokon – bármikor találkozhatunk vadon élő állatokkal.

A Szolnoki Rendőrkapitányság illetékességi területén az elmúlt 15 napban kettő személyi sérüléssel és öt anyagi kárral járó olyan baleset történt, amikor őzek ugrottak ki az úttesten közlekedő járművek elé. A vadbalesetek jellemzően az éjszakai fényviszonyok között és kora hajnali időszakban, lakott területen kívül történnek. Ne gondoljuk azonban, hogy lakott területen belül nem történhet vadbaleset! Egy alkalommal Tiszavárkony belterületén, a reggeli órákban ugrott őz egy kerékpáros elé, ami során az asszony súlyosan megsérült. A 442-es számú főúton egy segédmotoros kerékpáros szenvedett súlyos sérülést az őzzel való találkozáskor.

Azokon a lakott területen kívüli útszakaszokon, ahol fokozottan számolni kell vadon élő állatok megjelenésére, a vadásztársaságok a veszélyforrást jelző táblával és az alatta elhelyezett – távolságot is feltüntető – kiegészítő táblával jelzik.

Ezeken az útszakaszokon célszerű fokozott óvatossággal, lassabb sebességgel haladni, és a jármű előtt hirtelen megjelenő vad esetén, intenzív fékezéssel és hangjelzés - esetleg vadriasztó síp - használatával menekülésre késztetni az állatot. Semmiképpen nem javasolt a távolsági fényszóró bekapcsolásával „sokkolni” a vadat, mert a tapasztalatok szerint éppen az ellenkezőjét érjük el vele, gyakran ledermed, és nem tud kitérni az ütközés elől.

A féktávolságon belül, a jármű elé kiugró állattal elkerülhetetlen az ütközés. Baleset esetén mindenképpen értesíteni kell a 112-es segélyhívó számon a rendőrséget. Az elpusztult állatot tilos elvinni, aki mégis megteszi, lopást követ el.

Az egyes vadbalesetek esetében gyakran vitatható, hogy kinek a felelőssége annak a bekövetkezése. Az autópályán, illetve autóúton történt balesetek esetében általában a közút kezelője, ritkább esetben a vadásztársaság a felelős, azonban egyéb utakon történt eseteknél a felek polgári peres úton bizonyíthatják az igazukat.

 

<< Vissza az előző oldalra