Vakító napsugarak
Akár ugyanolyan veszélyes lehet erős napfényben vezetni, mint sűrű ködben.
A biztonságos közlekedésben alapvetően fontos a jó látás. A téli hónapokban nemcsak a hideg és nyálkás időjárás, a köd, a szürkület, a sötétség jelenthet kihívást, a vakító fény még a legtapasztaltabb autóvezető számára is próbatétel lehet.
Ebben az évszakban a nap alacsonyan áll és szemből süt, így a kis beesési szögben érkező napsugár miatt korlátozott és rossz látási viszonyok alakulnak ki. Vezetés közben – alábecsülve a kockázatot – a látásunk hosszabb pillanatokra is eltűnhet. Ilyen esetekben a közlekedési lámpák vagy a fénysorompók jelzései is nehezebben észlelhetők, csakúgy, mint a zebrára lépő gyalogosok, esetleg az autó mellett elhaladó kerékpárosok.
Mit tehetünk, ha vezetés közben szemből süt a nap?
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság az alábbiakra hívja fel a közlekedők figyelmét:
- Ügyeljünk a tiszta szélvédőre! A koszos, csíkos, poros felületű üveg szórja és megtöri a fénysugarakat, ami így még jobban vakít.
- A látóterületet ne csak kívül, hanem belül is tisztítsuk meg, mert az üveg belső felületére is szennyeződés tapad!
- Válasszunk az évszaknak megfelelő ablakmosó folyadékot, télen fagyálló változatot használjunk!
- Ne „feküdjünk” a vezetőülésben! Az ülést állítsuk magasabb pozícióba és függőleges helyzetbe, így sokkal kevésbé zavar a nap fénye!
- Erős napsütésben célszerű a megszokottnál nagyobb követési távolságot tartani.
- Rendszeresen ellenőriztessük látásunkat! Szükség esetén időről időre győződjünk meg róla, hogy megfelelő szemüveget vagy kontaktlencsét viselünk!
- Használjunk napszemüveget!
Fontos, hogy a világosság, a napsugár úgy is problémát okozhat, hogy nem közvetlenül süt a szemünkbe, és a fény nemcsak minket, hanem a többi sofőrt is elvakíthatja.
Figyeljünk és készüljünk fel a veszélyhelyzetekre!