Zebra terv: Csongrád megyében is óvjuk a gyalogosokat!
A gyalogosok közlekedése - mint a közlekedés legvédtelenebb résztvevőinek - a változékony időjárású tavasz során kiemelt kockázatot jelent. Ilyenkor sajnálatos módon megnövekszik a gyalogos balesetek száma. Az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottsága Zebra terv elnevezéssel – baleset-megelőzési – kampányt hirdetett.
A kedvezőtlen időjárási körülmények között a gyalogosok általában nem elég körültekintőek és kevésbé figyelnek a közlekedés más résztvevőire, hiszen a kellemetlen időben – érthető módon – mielőbb célhoz szeretnének érni. Ebből adódóan a járművezetők mindig fokozott figyelemmel és a sebesség csökkentésével közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket, buszmegállókat, valamint azokat a helyeket, ahol fokozottan kell számolni gyalogosok megjelenésére!
A szürke környezetbe olvadó ruházat, láthatósági eszközöket nem viselő gyalogos baleseti kockázata megnő. Fontos tudni, hogy „lakott területen kívül éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a láthatósági mellény használata kötelező!” A láthatósági – fényvisszaverő eszközök használatát ezen túlmenően akkor is ajánljuk, amikor nem kötelező, lakott területen belül, valamint nappal is jelentősen javítja az észlelhetőséget. A láthatósági mellény mellett, a világos színű, jól látható hétköznapi ruházat viselése is sokat jelenthet egy baleset bekövetkezésének megelőzésében.
Az elmúlt időszakban a figyelem ráirányult a gyalogosan közlekedőkre. Az őket ért közlekedési balesetek majd minden esetben személyi sérüléssel járnak, és igen gyakran súlyos, illetve tragikus kimenetelűek. Évente átlagosan 2500 gyalogost ütnek el Magyarországon, akik közül 150 ember életét veszti.
A járdán lehajtott fejjel okostelefont bűvölő, fülhallgatóban bömbölő zenével baktató gyalogosok képe bizonyára mindenki számára ismerős. Ők a közlekedés zombijai, akik tudomást sem vesznek a körülöttük lévő világról, nekiütköznek a többi gyalogosnak, esetleg körültekintés nélkül lépnek le a járdáról. Ez a fajta magatartás veszélyforrást jelent a közutakon.
A gyalogosok által okozott baleseteken belül vezető helyen áll a vigyázatlan hirtelen lelépés az úttestre, ez évente több mint 400 balesetet eredményez. Emellett második leggyakoribb ok a tilos jelzésen, illetve a tiltott helyen való áthaladás, amely nagyságrendileg évente 200 balesetet jelent.
A gyalogosok sokszor figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy a KRESZ szabályai rájuk is vonatkoznak. Sokan azt sem veszik számításba, hogy - bár a zebránál a gyalogosok elsőbbséget élveznek - műszaki vagy forgalmi okból előfordulhat, hogy az úton haladó jármű nem képes megadni számukra az elsőbbséget. Különösen fontos tehát az éberség és a körültekintés, amely nem csak az autóvezetők, hanem a gyalogosok feladata is!
- A járókelők mielőtt az úttestre lépnek, nézzenek körül, hogy biztonságosan áthaladhatnak-e azon!
- A gyalogosok tilos jelzésen, illetve tiltott helyen ne haladjanak át, még akkor sem, ha szerintük biztonságos lenne az áthaladás!
- Az autósoknak fokozottabb figyelemmel és óvatossággal kell megközelíteni az olyan helyeket, ahol bárki az úttestre léphet!
Az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottsága Zebra terv elnevezéssel – baleset-megelőzési – kampányt hirdetett 2019. május 14-e és 19-e között. Az akció célja, hogy a közlekedés legvédtelenebb résztvevőire, a gyalogosokra hívja fel a figyelmet. Csongrád megyében 2019. május 14-e és 17-e között valamennyi városban a gyalogos-átkelőhelyek környékén kiemelt rendőri jelenlétre számíthatnak az arra közlekedők.
„… hogy mindenki hazaérjen!”