Adj esélyt!
A baj nagyon gyorsan jön, és ha nem vagyunk bekötve, esélyt sem adtunk magunknak egy balesetnél – fogalmazott Sánta László színművész a „Csat(t)lakozz” balesetmegelőzési kampány „Legyél Te is profi!” kihívásához küldött videóüzenetében.
A Magyar Rendőrség CSAT(T)LAKOZZ! címmel országos kampányt indított, amelyben felhívja a figyelmet a biztonsági öv és a gyermekülés helyes használatára, azok megkérdőjelezhetetlen fontosságára. A Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság egy kihívással csat(t)lakozott a kampányhoz, amelynek lényege, hogy ismerőseik körében minél többen mutassanak jó példát. Posztoljanak magukról a közösségi médiában olyan fotót, amelyen látható, hogy használják a biztonsági övet, és vigyáznak a kis utasaikra, a gyermekekre is. A 2023. március 27-én elrajtolt kihívást népszerűsítő kisfilmben a Békéscsabai Jókai Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Csomós Lajos, Csomi egy olyan autóst alakít, aki csak akkor kapcsol, amikor rendőrt lát. Pedig nem a rendőrtől, a bírságtól kell tartani, hanem a súlyos, életveszélyes sérüléstől, a tragédiáktól. A valóságban Csomi is mindig használja az övet, a kapcsolásban profi, a kezében van a mozdulat. Csakúgy, mint Sánta László színművésznek, aki szintén csat(t)lakozott az országos kampányhoz és a kihíváshoz. A baj nagyon gyorsan jön, és ha nem vagyunk bekötve, esélyt sem adtunk magunknak egy balesetnél – fogalmazott a videóüzenetében, amelyben kisfiával, Lacival együtt ösztönöznek mindenkit a szabályok betartására.
A közösségi médiában egyre népszerűbb kihívás egyfajta összefogás az életért, hiszen a 2021-es statisztikai adatok kimutatták: ha a gépjárműben utazók közül 10%-kal többen kötötték volna be magukat, akkor 65 ember nem halt volna meg közlekedési baleset során, ennyien hazatérhettek volna a családjukhoz. A biztonsági öv – egy balesetben játszott – életmentő szerepét számtalan tanulmány és a statisztikák is igazolják. Egy közlekedési balesetben a biztonsági övet használók túlélési esélye nagyságrenddel magasabb az öv becsatolását mellőző közlekedőkhöz képest. Övet használva a sérülések súlyossága is alacsonyabb, sőt egyes esetekben a sérülés akár el is kerülhető.