Itt a nyár! A vízirendőr készen áll!
Ha ön is csónakba ül, a balesetek elkerülése érdekében jó, ha tisztában van néhány jogszabállyal.
Még csak pár napja van hivatalosan nyár, de igazán jó időt még nem tapasztaltunk az évben. Azonban most már joggal számíthatunk a melegre és a napsütésre. Amint ez az időszak beköszönt, a Gárdonyi Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának vízi körzeti megbízottjai is éberebben szolgálják és védik a turisztikai idényben arra látogatókat.
Az egyre nagyobb számban megjelenő vitorlások, szörfösök és egyéb vízi sportot kedvelők, valamint fürdőzők a rendőrségnek a munkáját és felelősségét is növelik.
A vízirendőrök elengedhetetlen eszköze a szolgálati kisgéphajó, így ha ön is hasonló közlekedési eszközt választ a Velencei-tavon, érdemes néhány jogszabállyal tisztában lenni a balesetek elkerülése érdekében:
- Amennyiben a gépi meghajtású, vagy vitorlával hajtott vízi jármű testhossza a 6,2 métert, illetve a motorteljesítménye a 4 kilowattot (Velencei-tó esetében csak elektromos meghajtás), vagy névleges vitorlafelülete a 10 négyzetmétert (vitorlás csónak) meghaladja, az csak vezetői engedéllyel vezethető.
- A vitorlával hajtott, és nem gépi meghajtású csónakot a 14. életévét betöltött, úszni tudó, a vezetésben kellő gyakorlattal rendelkező személy vezetheti, aki ismeri a vízi közlekedési szabályokat és az adott vízterület sajátosságait.
- A vezetői engedélyhez nem kötött, gépi meghajtású csónakot 17. életévét betöltött személy vezethet.
- Ha több személy tartózkodik a csónakban, indulás előtt 16 éven felüli vezetőt kell kijelölni.
- A vezető felelős a vízi járműben tartózkodó személyek és a vízi jármű biztonságáért, a vízi közlekedés szabályainak megtartásáért.
- A csónakban tartózkodó, úszni nem tudó, és a 14 éven aluli személyek kötelesek mentő mellényt viselni!
- A csónakból indulás előtt ki kell merni a vizet.
…hogy mindenki hazaérjen!