Prevenció Balatonmáriafürdőn
Marcali Rendőrkapitányság munkatársai 2018. július 28-án Balatonmáriafürdőn, a „Mária Napok” rendezvényen baleset- és bűnmegelőzési tanácsokkal várták az érdeklődőket.
A látogatók KRESZ-tesztet, drog-totót, korosztálynak megfelelő különböző feladatlapokat tölthettek ki, a legkisebbek színezhettek, kirakóval és memóriakártyával tehették próbára tudásukat. A prevenciós szakemberek a nap folyamán a biztonságos közlekedésre hívták fel a figyelmet, kiemelten a gyalogos és a kerékpáros közlekedés szabályaira. Továbbá a nyár veszélyeivel kapcsolatban is hasznos tanácsokkal szolgáltak, annak érdekében, hogy a szünidő gyerekek és a szüleik számára nyugodtan és biztonságban teljen el.
A Marcali Rendőrkapitányság munkatársai ezért az alábbiakra hívják fel fel a figyelmet:
- Zsúfolt helyek, bevásárlóközpontok, piacok, tömegközlekedési eszközök, állomások, megállók és strandok a zsebtolvajok számára ideális elkövetési terepet jelentenek, ezért ezeken a helyszíneken különösen figyeljenek az értékeikre!
- Közlekedési eszközre történő le-és felszálláskor ügyeljenek táskáikra, és csomagjaikat ne bízzák ismeretlen személyekre!
- Kabátjuk zsebében, táskájuk külső zsebében, jól látható helyen soha ne tartsanak értéket, mert azt könnyebben ellophatják anélkül, hogy azt észrevennék!
- Soha ne tartsák bankkártyájuk mellett a PIN kódot! Ha ellopják a bankkártyájukat, azt haladéktalanul tiltassák le a számlájukat vezető pénzintézetnél!
- A lakásbiztonsággal összefüggésben a rendőrök kiemelték, hogy egy lakás legkritikusabb pontja a bejárati ajtó és az ablak. Az ajtókra szerelhetnek pótzárakat, biztosítóláncot, emellett mozgásérzékelős lámpát is elhelyezhetnek környezetében, amely a mozgást érzékelve hirtelen felkapcsol. Az ablakoknak sem árt a megerősített védelem. Az alacsonyabban fekvő ablakokat, erkélyeket védhetik rácsozattal, betörés-gátló fóliával vagy redőnnyel, emellett olyan kombinált riasztóberendezések is beszerezhetők, amelyek helyben riasztanak.
- Otthonuk bejárati ajtaján és a névtáblán célszerű csak a vezetéknevet feltüntetni, így nem lehet következtetni arra, hogy a lakásban hányan és kik élnek.
- Ne meséljék el idegeneknek, hogy egyedül élnek, vagy egyedül tartózkodnak a lakásban!
- Ne tartsanak otthonukban nagyobb mennyiségű készpénzt!
- Abban az esetben, ha észlelik a betörést, tárcsázzák az ingyenesen hívható 112-es segélyhívó számot és kérjenek rendőri segítséget!