Segítettek a balatoni vízirendőrök
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai 2018. június 23-án és 24-én öt esetben összesen tizenegy személyt mentettek ki a Balatonból. A mentések idején I. fokú viharjelzés volt érvényben.
A hétvége folyamán több vitorlás nem tudott biztonságosan partot érni, vagy felborult. Az erős, viharos szél miatti hullámzásban egy kishajóval elsodródtak, ketten pedig vízbe estek egy katamaránról. A vízirendőrök segítsége nélkül egyikük sem tudott volna partra jutni.
A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság felhívja a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban tapasztalható viharos, váltakozó időjárás nagyban kihat az emberi szervezetre, legfőképp az idősebbekére. A vízen, vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni egymásra, társainkra, gyermekeinkre, hiszen nagyon gyorsan kialakulhat egy veszélyhelyzet.
Fontos tudni, hogy elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni, valamint csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével) tilos.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság tanácsai:
- Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdő eszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vannak a vízmélységgel, valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással lehet a szervezetükre!
- Gyengén úszóknak azt javasoljuk, hogy csak sekély vízben mártózzanak meg.
- Szeszes italtól befolyásolt vagy bódult állapotban a fürdőzés életveszélyes.
- Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt. Ha a part mellett elalszik a gumimatracon, akkor is kisodródhat a mély vízbe.
- Figyeljék a viharjelző szolgálat jelzéseit!
- A fürdőzés teli gyomorral nem javasolt.
- Az úszóeszközök (vízibicikli, gumimatrac, illetve más felfújható eszköz) használata szintén fürdésnek minősül, így ezekre is a fürdés szabályai vonatkoznak. Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.
- A fürdőhely határait a parton táblával, a vízen bójákkal jelölik. A 120 cm-nél mélyebb víz határát, illetve a fürdési tilalmat szintén táblával jelölik.
A viharjelzés figyelembe vételével, a jó helyzetértékeléssel és az alapvető biztonsági intézkedések betartásával legtöbbször megelőzhetők a veszélyhelyzetek.
Kérjük, hogy amennyiben a Balaton vízfelületén bajba kerülnek, tegyenek bejelentést a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámán!