Biztonságban a nyári szünidő alatt is

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A rendőrség tanácsai, hogy a nyár valóban felhőtlen legyen!

A tanév végeztével kezdetét vette a vakáció. Sokszor a szülők számára is kihívást jelent gyermekeik számára olyan elfoglaltságot találni, amely minden szempontból megfelelő, nem eredményez céltalan időtöltést, ugyanakkor biztonságos.

Lényeges, hogy a szülők felkészüljenek a gyermekeiket érintő veszélyekre, korunk gyors változásaira, a folyamatosan újuló technikai környezetre és ezekről gyermekeikkel együtt, közösen is beszélgessenek!  

 

Fontos felhívni a gyermekek figyelmét az alábbi szempontokra:

 

  • Értékeikkel ne hivalkodjanak, azokat ne tartsák jól látható helyen, ne adják oda idegeneknek!
  • Táskájukat közösségi helyeken ne hagyják őrizetlenül. A legjobb, ha azt mindig maguk mellett tartják.
  • Szórakozó- és közösségi helyeken italaikat ne hagyják őrizetlenül! Amennyiben ez mégis megtörténik, ne igyanak abból, hiszen nem tudhatják, hogy nem került-e bele valamilyen szer!
  • Ne próbálják ki a különböző kábítószereket, mert hatásuk kiszámíthatatlan és könnyebben válhatnak áldozattá és elkövetővé is!
  • Ne bízzanak meg idegenekben, velük ne menjenek sehová, még útbaigazítás céljából sem!
  • A késő esti órákban lehetőség szerint csoportosan induljanak haza, egymást védve-kísérve!
  • Beszéljék meg, hogy kitől és honnan kérhet a gyermek segítséget, ha baj történne, ismerje a 112-es központi segélyhívó számot, illetve szüleik telefonszámát is!
  • Kérjék meg gyermekeiket, ha elmennek otthonról, mondják meg hová mennek, kivel találkoznak, mikor érnek haza, valamint ismerjék meg barátaik nevét, címét, telefonos elérhetőségét.  

 

Ugyancsak lényeges, hogy a szülők betartassák a biztonságos internetezés szabályait. A veszélytelen böngészés elősegítése érdekében célszerű olyan programok használata, ahol a szülők állíthatják be, mennyi időt tölthetnek a gyermekek az interneten és milyen tartalmú oldalakat látogathatnak. Beszélgessenek a gyermekekkel a világhálón látottakról, hallottakról. Szülőként vegyenek részt a gyermekeik virtuális életében is és hívják fel figyelmüket a következőkre:

 

  • A létrehozott profiloldalon a lehető legkevesebb információt adják meg magukról.
  • Ne töltsenek fel magukról vagy ismerőseikről, barátaikról olyan képeket, amelyek méltatlan helyzetbe hozzák saját magukat vagy barátaikat. A feltöltött képeket bárki lementheti és más oldalra feltöltheti.
  • Online zaklatásnak lehetnek kitéve (például sértő, fenyegető, megfélemlítő leveleket küldhetnek nekik). Ha ilyen történik, mindenképpen beszélgessenek a gyermekekkel, hogyan kezeljék ezeket. Ha úgy érzik, hogy veszélyben van a gyermekük, tegyenek bejelentést a rendőrségen!

A tanítási szünet időszakában jelentősen megnövekszik a gyermekek veszélyeztetettsége a közlekedésben is, mivel óvatlanabbá, figyelmetlenebbé válnak. Fontos hangsúlyozni, hogy a szülők és közlekedők a nyári időszakban kiemelten ügyeljenek a gyermekekre ott, ahol gépjármű-közlekedés van: a forgalmas vagy akár a gyérebb forgalmú utak mentén, a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeknél, a lakó- és pihenőövezetekben, a bevásárlóközpontok parkolóiban, a játszóterek és találkozóhelyek környezetében. Balesetektől óvhatja meg a gyermekeket a közlekedési szabályok helyes ismerete és a lehetséges veszélyhelyzetek tudatosítása. A gyermek számára az első számú mintát a szülők szolgáltatják, ezért akár életmentő is lehet a megfelelő magatartásminta átadása.

<< Vissza az előző oldalra