A bűncselekmények áldozatainak napja

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. E napot – az Európai Áldozatvédő Fórum javaslatára – a kontinens számos országában a bűncselekmények áldozatainak napjává nyilvánították.

Hazánkban – az áldozatok segítését elsőként felvállaló Fehérgyűrű Közhasznú Egyesület kezdeményezésére – 1993-tól emlékezünk ezen a napon a bűncselekmények áldozataira. A rendőrség fel kívánja hívni a figyelmet az áldozattá válás megelőzésének, az áldozattá váltak megsegítésének, továbbá a társadalmi szolidaritásnak a fontosságára.

Az áldozattá válás megelőzése a bűnmegelőzés egyik azon iránya, amely a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia prioritásai között szerepel. A rendőrség bűnmegelőzési tevékenységének célja a bűncselekmények számának csökkentése, a lakosság szubjektív biztonságérzetének fokozása, a bűncselekmények áldozatainak segítése. Mindezen tevékenységét az állami és önkormányzati szervekkel, társadalmi szervezetekkel és a lakossággal együttműködve végzi. A megelőzés területén dolgozó szakemberek mindent elkövetnek annak érdekében, hogy felhívják a veszélyeztetett célcsoportok figyelmét a sérelmükre leggyakrabban elkövetett bűncselekményekre, az elkövetés és védekezés eszközeire, módjára, a bűncselekmények létrejöttét segítő objektív és szubjektív okokra, körülményekre. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy vannak olyan tényezők, amelyek növelik az áldozattá válás kockázatát, ezen tényezők figyelembe vételével a kiemelt kockázatú csoporthoz tartozók (nők, gyermek- és fiatalkorúak, idősek, turisták, fogyatékkal élők, valamint a veszélyeztetett munkakört betöltők) áldozattá válásának megelőzésére megkülönböztetett figyelmet fordítanak.

A büntetőeljárás rendőrségi szakaszában a rendőrök kiemelten kezelik az áldozatok büntetőeljárási, személyiségi és adatvédelmi jogainak érvényesülését, a másodlagos áldozattá válás megelőzését. Megkülönböztetett figyelmet fordítanak arra, hogy a nyilvánosságra hozott információk ne sértsék az áldozatok és a hozzátartozóik magánéletét, emberi méltóságát, kegyeleti jogait. A gyermekek védelme, jogaik érvényesítése érdekében a fővárosban és valamennyi megyében gyermekmeghallgató szobákat alakítottak ki a rendőrkapitányságokon. A rendőrségi épületek felújításakor, új objektumok átadásakor törekszünk annak biztosítására, hogy a mozgáskorlátozottak akadálymentesen jussanak be az épületekbe.

 

A rendőrség áldozatvédelmi referenseinek fő feladata a tájékoztatás, informálás, gyakorlati segítségadás, segítő szervezetek közvetítése. A referensek napi kapcsolatban állnak az állami és civil szervezetekkel, amelyek elérhetőségéről, a tőlük kapható lelki támaszról, anyagi támogatásokról, szükség szerint tájékoztatják az áldozatokat.

A civil szervezetekkel való együttműködés célja, hogy a megelőzési, áldozatsegítési tevékenységek koordinálásával a lakosság életminőségét javító szolgáltató rendszer teremtődjön meg hazánkban.

<< Vissza az előző oldalra