Kezdődik a szünidő
Szülők és gyermekeik figyelmébe! A zalai rendőrök a pölöskei általános iskolában jártak.
Pölöskén, a helyi általános iskolában 2015. június 11-én a zalai rendőrök játékos feladatokon keresztül készítették fel a kisdiákokat arra, hogy a szünidő balesetmentes legyen.
A tanév végén országosan közel 1,2 millió iskoláskorú részére kezdődik meg a nyári vakáció.
A közlekedési szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy a szülők és közlekedők a nyári időszakban különösen ügyeljenek a gyermekekre, amennyiben az úton vagy annak közelében, akár gyalogosan, akár kerékpárral megjelennek. Számítsanak arra, hogy a gyermekek közlekedése kiszámíthatatlan, sokszor nincs veszélyérzetük. A gyermekek koruknál és tapasztalatlanságuknál fogva a legveszélyeztetettebb és legsérülékenyebb résztvevői a közlekedésnek. Még nem rendelkeznek azokkal az ismeretekkel, amelyek a biztonságos közlekedéshez elengedhetetlenül szükségesek, és figyelmük sem eléggé koncentrált. A pölöskei iskola udvarán a kisdiákok szakemberek segítségével gyakorolták a helyes kerékpáros közlekedést.
A bűnmegelőzéssel kapcsolatosan a rendőrök felhívták a figyelmet a drog és alkoholfogyasztás veszélyeire, valamint az alábbi jó tanácsokkal látták el a gyerekeket:
- Idegenekben - még ha kedvesek is - ne bízzanak meg, velük ne menjenek sehová, még útbaigazítás céljából sem.
- Táskájukat ne hagyják őrizetlenül. A legjobb, ha azt mindig maguk mellett tartják.
- A késő esti órákban lehetőség szerint csoportosan induljanak haza, egymást védve-kísérve.
- Ha támadás éri őket, ne az értékeiket, hanem testi épségüket védjék.
- Ismerjék a segélyhívó telefonszámokat (107, 112), illetve szüleik telefonszámát is.
A szülök figyelmét pedig arra hívták fel a szakemberek, hogy kérjék meg gyermekeiket, ha elmennek otthonról, mondják meg hová mennek, kivel találkoznak, mikor érnek haza, valamint ismerjék meg barátaik nevét, címét, telefonos elérhetőségét.
Fontos, hogy a szülők betartassák a biztonságos internetezés szabályait. Számtalan olyan program van, amely lehetővé teszi a veszélytelen böngészést. Ezeket érdemes használni, mert a szülők állíthatják be, mennyi időt tölthetnek a gyermekek az interneten és milyen tartalmú oldalakat látogathatnak. Beszélgessenek a gyermekekkel a világhálón látottakról, hallottakról. Célszerű megkérni a gyermekeket arra, hogy időnként mutassák meg a profiloldalukat. Vegyenek részt a gyermekeik virtuális életében is és hívják fel figyelmüket a következőkre:
- A létrehozott profiloldalon a lehető legkevesebb információt adják meg magukról.
- Ne töltsenek fel magukról vagy ismerőseikről, barátaikról olyan képeket, amelyek méltatlan helyzetbe hozzák saját magukat vagy barátaikat. A feltöltött képeket bárki lementheti és más oldalra feltöltheti.
- Online zaklatásnak lehetnek kitéve (például sértő, fenyegető, megfélemlítő leveleket küldhetnek nekik). Ha ilyen történik, mindenképpen beszélgessenek a gyermekekkel, hogyan kezeljék ezeket. Ha úgy érzik, hogy veszélyben van a gyermekük, tegyenek bejelentést a rendőrségen.
Zala megyében nagyon sok strand, természetes víz van, ezért a fürdőzés szabályait is ismertették a szakemberek.