Sikeresen zárult az „Újratervezés” pályázat első rendezvénye
Újszerű módszert alkalmazott a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.
A Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács 3254816 Ft összegű támogatása révén valósítja meg a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya az „Újratervezés” című projektjét. Ennek a keretében 2017. május 22-24. között szervezték meg első háromnapos bűnmegelőzési táborukat. A táborban a kiskorúak eltűnésével leginkább érintett Veszprém Megyei Gyermekvédelmi Központ 2. számú Pápa környéki lakásotthon 18 nevelője, a Pápai Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója, és a Bűnmegelőzési Osztály család, gyermek-, és ifjúságvédelmi kiemelt főelőadója, mint a megyében eltűnt kiskorúak ügyeivel foglalkozó megyei koordinátor vett részt. A tábor célja a résztvevők konfliktuskezelő, kommunikációs, problémamegoldó készségének fejlesztése, valamint a rendőrség érintett szakemberei és a lakásotthon nevelői között eddig kialakult kapcsolat elmélyítése, a szakmai munka során felmerült esetleges problémák jövőbeni hatékony megoldásának megkönnyítése, illetve a lakásotthonok nevelői drogmegelőzési, bűnmegelőzési ismereteinek fejlesztése volt.
A tábor során felépített tematika alapján zajlottak le az ráhangolódást, ismerkedést segítő, majd az önismereti, konfliktuskezelő, együttműködést javító, problémamegoldó tréningek, amelyeket szakképzett trénerek tartottak. A tréning során a résztvevők felismerhették a gyakorlati munkájuk során felmerült szakmai problémák, illetve a lakásotthonban lehetséges konfliktusok megközelítésének, kezelésének módjait, továbbá a pápai lakásotthonban élő fiatalokkal kapcsolatos problémák kezelésébe bevonható, és bevonni szükséges szervezetekkel, kiemelten a Rendőrséggel való hatékony együttműködés lehetőségeit. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy a nevelők a fiatalokkal foglalkozó rendőrségi szakemberekkel közösen vettek részt a tréningen. A tréning mellett újszerű módon a hatékony együttműködést, csapatépítést segítő és támogató élményelemekkel színesített, és szituációs gyakorlatokat is tartalmazó foglalkozásokra is sor került.
A tábort lezáró harmadik napon szakmai megbeszélésekre, előadásokra került sor. Ennek során Péter Katalin rendőr alezredes család, gyermek-, és ifjúságvédelmi főelőadó interaktív előadást tartott a bűncselekmény fogalmáról, a fiatalok által leggyakrabban elkövetett bűncselekményekről, áldozattá válásuk megelőzésének lehetőségeiről, illetve a Rendőrséggel való együttműködés során felmerült problémákról, és az együttműködés hatékonyabbá tételéről. Tekintettel arra, hogy a projekt az eltűnésekkel leginkább érintett pápai lakásotthonokat célozta meg, a helyi rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakembere is gyakorlati tanácsokkal segítette a nevelőket. Ennek során keresték azokat a közös pontokat, ahol hatékonyabbá tehetik az együttműködést, főként a lakásotthonokból engedély nélkül eltávozott fiatalok ügyeiben indított eljárások során. Ezen túl szintén interaktív előadások révén a résztvevők az Alkohol-Drogsegély Ambulancia munkatársától megismerhették a fiatalok droghasználatával kapcsolatos legújabb megyei jellemzőket, kiemelten a dizájner szerekre, továbbá tájékoztatást kaptak az ambulancia meglévő és újabb szolgáltatásairól is.
A megyében újszerűen, és először alkalmazott ilyen jellegű bűnmegelőzési tábor során nőtt a lakásotthoni nevelők konkrét szakmai ismeretszintje, a résztvevők konfliktuskezelési, problémamegoldó készségének színvonala. Emellett a rendőrségi szakemberekkel való közös részvétel révén lehetőség nyílt a gyakorlati munka során felmerült konkrét problémák megbeszélésére, az eddigi együttműködést nehezítő tényezők feltárására, illetve a jövőbeni hatékony együttműködést segítő kapcsolatok, módszerek kialakítására. Ebben fontos szerepet játszott az is, hogy egy, a helyi problémákat, és egy, a megyei tapasztalatokat jól ismerő bűnmegelőzési szakember a nevelőkkel közösen vett részt a tréningen. A megszerzett szakmai ismeretek, készségek, a kialakult kapcsolatrendszer eredményesen szolgálja a jövőbeni közös munkát, a nevelők lakásotthoni tevékenységét, és a fenntarthatóságot is.